Uudis

Urmas Sõõrumaa: Mind kutsuti Eesti 200 asutajaks

Sõõrumaa sõnul on erakondade rahastamine lõputu-lõputu auk.Foto: Scanpix

Kristina Kallas, Priit Alamäe, Henrik Raave, Meelis Niinepuu, Igor Taro – need on mõned nimed, kes on uuendusi lubava Eesti 200 asutajateks. Napilt oleks võinud nende hulka kuuluda ka laia haardega ärimees Urmas Sõõrumaa.

Urmas Sõõrumaa oli parasjagu Eestist ära, kui tema postkasti potsatas kiri küsimusega, kas ta ei tahaks astuda Eesti 200 asutajate ringi. See juhtus kõigest üks õhtu enne kui Eesti 200 avalikkusele tuntuks sai.

“Mind ei olnud Eestis, muidu oleksin nendega kindlasti suhelnud,” rääkis Sõõrumaa, et kirjasaatjate visioon ei olnud nii selge, et kohe jah öelda. “Igal juhul ma soovin neile edu, see ei ole lihtne. Keegi aga peab seda teed rajama, las nad proovivad.”

Urmas Sõõrumaale ei ole poliitikasse astuda proovimine võõras. Ta püüdis seda teha ka kohalikel valimistel aasta tagasi oma valimisliiduga Tegus Tallinn.

Pettumusest sai hea meel

Tema ja Jüri Mõis läksid valimistele vastu koos ekslinnapeal Edgar Savisaarega, kulutasid valimiskampaanile üle 560 000 euro, kuid kõrbesid. Linnavolikogu koha sai endale isikumandaadiga vaid Savisaar.

“Esialgu tundus, et on pettumus, aga tegelikult on mul väga hea meel, et ma sain ise oma raha eest sellise mõnusa õppetunni,” meenutas Sõõrumaa ja rääkis, et elu läheb edasi. “Ma sain kohe aru, et poliitikas tahetakse näha tsirkust, verd ja leiba.”

Sõõrumaa on olukorda analüüsides leidnud, et sai tegelikult juba üsna valimisralli alguses aru, et see koht pole tema jaoks.

“Ma olin nagu sõjaväes, lugesin näppude peal päevi, et saaks sellelt karussellilt maha ükskord kiiremini,” meenutas Sõõrumaa oma ainsat valimiskampaaniat.

“Õnneks läks tegelikult ju kõik väga hästi. Selles mõttes, et ma ei pea praegu, ütleme, istuma kuskil volikogu pingi peal ja minust ei olene mitte midagi ja elu läheb ikka edasi.”

Kuigi Sõõrumaa ise enam valimistel osaleda ei kavatse, suhtleb ta siiski kõigi erakondade liidritega, kuid esialgu ei ole tema sõnul räägitud mitte rahast, vaid ikka programmist. “No päris nii ei ole, et anna 50 või 100 tuhat, päris niimoodi ei ole,” lausus Sõõrumaa.

Miljon-poolteist? Vähemalt!

Sõõrumaa arvates on tänasel päeval erakonnad valmis valimisteks kulutama miljon-poolteist. Kuid uuel erakonnal võib Sõõrumaa hinnangul minna raha isegi rohkem.

“See on üks lõputu-lõputu auk!” põrutas Sõõrumaa. “Vanadel erakondadel on juba sisse joostud rajad ja neil ei ole vaja oma nime nii palju tutvustada  – see on juba olemas, aga uuel erakonnal on esialgu rohkem vaja tööd teha.”

Sõõrumaa rääkis, et tema isiklikult ei näe massi, kes tänasel hetkel oleks nii rahulolematud, et vajaks üldse uut erakonda.

“Nagu 20 aastat näidanud on, valib inimene ikka ja jälle samad juhid omale ja kirub neid jälle edasi ning siis tekib küsimus, et mida sa siis kirud,” sõnas Sõõrumaa.

“Suured erakonnad panevad igaüks miljon-poolteist, 4-5 miljoni euro eest lollitatakse valijad samamoodi jälle ära nii heas kui halvas mõttes. Lähevad ja teevad jälle ühed ja samad trikid.”

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.