USA kohvikukett Dunkin’ Donuts registreeris Eestis domeeni. Mida see tähendab?

Dunkin Donuts praegu Eestisse laieneda ei plaani.Foto: Shutterstock

USA ühe suurima kohvikuketi Dunkin’ Donuts brändi haldamisega tegelev firma registreeris Eestis veebidomeeni.

Kahjuks ei tähenda see, et Starbucksi suurkonkurent Eestisse tulemas oleks. “Dunkinil ei ole praegusel ajal plaanis Eestis äri arendada,” ütles firma kõneisik Geeniusele.

Domeen võeti ära nii-öelda igaks juhuks: dunkindonuts.ee veebikülg registreeriti tavapärase domeeniporfelli haldamise raames.

Domeen võib maksta tuhandeid

Suurfirma jaoks on see igati loogiline samm – kuna brändid on tuntud, võivad spekulandid ise muidu domeenid enda nimele kirjutada. Kui ettevõte kunagi peaks päriselt tahtma Eesti turule tulla, siis tuleb oma nimega domeeni eest spekulandile korralik raha välja käia.

Mõne firma puhul on see juhtunud. Näiteks hiljuti Eesti turule tulnud Läti ehituspood Depo – ametliku nimega tegelikult Depo DIY – ei saanud asuda tegutsema depo.ee aadressil, kuna see kuulub juba ühele eraisikule, kes müüb edasi Aliexpressi kaupu. Keti veebikülg on nüüd hoopis depo-diy.ee.

Haigekassal, mis juba paar aastat on liikunud nimevahetuse poole, et olla tuntud kui Tervisekassa, tuli pärast pikka vaidlust maksta tervisekassa.ee veebikülje eest mitu tuhat eurot.

Mujal maailmas võivad domeenide eest makstavad summad olla lausa hiiglaslikud: näiteks maksti domeeni Tesla.com eest 2014. aastal koguni 11 miljonit dollarit.

Umbes sama loogika kehtib kaubamärkide puhul. Selle on Dunkin’ Donuts ära teinud juba aastaid tagasi: patendiameti kaubamärkide andmebaasi järgi kuulub omanimeline kaubamärk neile Eestis juba alates 1996. aastast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.