Uudis

Hinnatõusust uuel aastal teavitas ka Elron: piletid kallinevad 9,5 protsenti

Nelja tsooni pileti maksimaalseks uueks hinnaks tuleb praeguse 3.40 asemel 3.70 eurot ning Tallinna-Tartu ekspressliinil senise 12.50 asemel 13.60 eurot.Foto: Scanpix

Elroni kaubamärgi all tegutsev riigifirma AS Eesti Liinirongid tõstab alates 2022. aasta 1. jaanuarist rongipiletite hindu keskmiselt 9,5 protsenti. Viimati tõsteti rongipiletite hindu 2019. aasta augustis 5 protsendi võrra.

“Elron on seni püüdnud hoiduda rongipiletite hinnatõusust, kuid kuna nii diislikütus kui ka elektrihind on juba pikka aega stabiilselt kasvanud, siis mõjutab sisendhindade kallinemine ka rongiliiklust. Seetõttu oleme paratamatult sunnitud hindu tõstma,” ütles Elroni juhatuse esimees Lauri Betlem pressiteates. 

Rongipiletite hinnad on püsinud samal tasemel üle kahe aasta. Vahepealse ajaga on Betlemi sõnul sisendite hinnad aga märkimisväärselt kasvanud. 2022. aasta prognoositavad kulud energiale ehk elektri- ja diislikütustele on võrreldes 2020. aastaga 45 protsenti ehk 2,5 miljonit eurot suuremad ning raudtee kasutamise ehk infrastruktuuri tasud 16 protsenti ehk üle 3 miljoni euro enam. 

Riigi toetus Elroni tegevuskuludeks on järgmisel aastal 30 miljonit eurot. Aastaga kasvab see 2,6 miljoni euro võrra, mis ettevõtte sõnul aga ei kata sisendite kallinemist täielikult. 

“Kui seni on Elron püüdnud hinnatõusu vältida, siis nüüd on üldisel hinnatõusul otsene mõju ka rongiliikluse teenusepakkumisele, mistõttu kallinevad Elroni rongipiletite hinnad keskmiselt 9,5 protsenti,” selgitas Betlem, lisades, et hinnatõus arvestab juba nii tänast sisendhindade kallinemist kui ka uue aasta kulude prognoosi. 

Nõudluspõhine hinnastamine ja soodustused säilivad

Elroni juhatuse esimees sõnas, et pileti hind linnalähiliinidel suureneb 10–40 senti ning pikematel liinidel keskmiselt ühe euro võrra. “Jätkame 2019. aastast ekspressrongides kehtinud nõudluspõhist hinnastamist ehk soodsamad piletihinnad on vähem sõidetavatel väljumisaegadel,” selgitas Betlem. 

Seega on rongist ostes näiteks Tallinna–Rapla või Tallinna–Aegviigu ehk nelja tsooni pileti maksimaalseks uueks hinnaks praeguse 3,4 euro asemel 3,7 eurot ning Tallinna–Tartu ekspressliinil senise 12,5 euro asemel 13,6 eurot. Kehtima jäävad ka piletisoodustused: veebist ette ostetud pilet on kuni 15 protsenti soodsam ning rongis piletimasinast ostes on pilet 10 protsenti soodsam kui klienditeenindajalt ostes.

2022. aasta esimeses kvartalis on Elronil plaanis hoida üleriiklikult rongide sõiduplaanide senist mahtu ning alates teisest kvartalist liiklussagedust mõnevõrra tõsta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.