Uue õlitehase toetamine on vastutustundetu, leiavad keskkonnaühendused ja opositsioon

Põlevkivi.Foto: Shutterstock

Täna andis valitsus teada, et toetab Eesti Energia uue õlitehase loomist, esiti 125 miljoni euroga. Plaani on juba jõudnud kritiseerida nii keskkonnaühendused kui Reformierakonna poliitik Andres Sutt.

Eestimaa Looduse Fond, Eesti Roheline Liikumine ja Keskkonnaõiguse Keskus andsid ühises avalduses teada, et otsus on Eesti tuleviku suhtes vastutustundetu.

Praegu ei ole paslik teha üliriskantseid investeeringuid suure kliimamõjuga valdkonda, mille majanduslik perspektiivikus on pandeemiast tulenevalt, ent ka üldisemas plaanis küsitav, leiavad keskkonnaühendused

“Sellele rahale on praeguses kriisiolukorras võimalik oluliselt paremat kasutust leida – kas tervishoiuvaldkonnas või toetades pikaajaliselt toimivaid majanduslahendusi. Täna õlitehasega põlevkivisektori töötajatele turvatunnet pakkuda on sama, kui proovida hotellinduses tööta jäänutele ehitada uut hotelli,” nentis Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert Piret Väinsalu.

Otsus vananenud andmete pealt

Otsus on tehtud vananenud riiklike strateegiadokumentide põhjal, mis tuleb muutunud kliimapoliitka valguses ümber teha, lisavad ühendused veel. Eesti ja teised Euroopa Liidu liikmesriigid on võtnud kliimakriisi pidurdamiseks eesmärgi saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2050.

Eesti on organisatsioonide sõnul aga praegu praegu olukorras, kus me ei suuda täita isegi 2030. aastaks võetud kliimaeesmärke. Õlitehas ei ole aga kliimamuutuse pidurdamiseks sobiv lahendus, sest pikendab meie sõltuvust fossiilkütustest ning Eestis tekivad endiselt keskkonnakahjud ja süsinikuheide, seisab avalduses.

“Eestit ootab koroonaviiruse mõju tõttu ees majanduslangus ning vähenevad maksulaekumised hakkavad edaspidi piirama avaliku sektori võimekust. Piiratud võimaluste oludes tuleb riigil teha tarku, tulevikku suunatud valikuid,” nentisid ühendused.

Organisatsioonide kinnitusel on iseäranis oluline,et need valikud oleksid ka keskkonnasõbralikud, sest pandeemia seljatamise järel on inimkonnal jätkuvalt tarvis tegeleda elurikkuse kao ja kliimamuutuse küsimustega.

Poliitik: see ei lahenda ühtegi probleemi

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme ja Eesti Energia endise juhatuse liikme, reformierakondlase Andres Suti sõnul on valitsuse otsus vastutustundetu. “See ei lahenda mitte ühtegi Eesti majanduse pakilist probleemi,” ütles ta.

Riik peab tema sõnul täna investeerima kiire mõjuga lühiajalistesse ja ajutistesse majanduse toetusmeetmetesse, mitte spekulatiivsesse, kõrge riskiga pikaajalisse investeeringusse õlitehase rajamiseks,” ütles Sutt pressiteates.

Suti sõnul on koroonakriisi lühi- ja pikaajalist mõju maailmamajandusele on täna väga keeruline hinnata ning riigieelarve miinus ja Eesti laenuvajadus saab olema rahandusministri hinnangust suurem.

“On ebaselge, kust tuleks õlitehase rahastamiseks vajalik täiendavad 160 miljonit laenuraha. Seda 125 miljonit vajab riik palju enam, et hoida inimeste sissetulekut majanduses tervikuna ning rahastada ettevõtete toetusmeetmeid. Võrdluseks – 125 miljonit on ühe kuu Töötukassa töö kaotanud inimeste palkade toetusmeetme hinnanguline rahavajadus,” märkis ta.

Suti sõnul oleks kriisioolukorras vähemalt pidanud otsuse edasi lükkama. “Siin on küsimus ka, kuidas on Eesti Energia juhatus ja nõukogu täitnud oma hoolsuskohustust ning hinnanud koroonakriisi kontekstis projektiga seotud riske.”

Valitsuse ja Eesti Energia põhjendusi õlitehase vajalikkuse kohta saab lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.