Uurime järgi: kas öösel pesu pesemisega hoiab päriselt raha kokku?

Kas pesu öösel pesemine aitab raha kokku hoida?Foto: Shutterstock

Säästuteemalisi arutelusid lugedes on mulle silma jäänud, kuidas enda säästunipina tuuakse välja elektri börsihinna jälgimist ja pesupesemist soodsama tariifiga kellaajal või nädalavahetusel.

Kas nii on võimalik tõesti raha säästa? Kas ma peaksin end süüdi tundma, kui kell 17 ehk õhtusel tippajal pesumasina sisse lülitan? Varustatuna Oomipoest hangitud võimsuse mõõtjaga, asun tõde välja selgitama.

Palju pesupesemisele elektrit kulub?

Võimsuse mõõtja on vidin, mis läheb pistiku ja seinakontakti vahele. Märgin üles selle näidu enne ja pärast pesumasina töötsüklit, et teada saada ühe pesumasinatäie elektrikulu. 

Kümmekond pesu näitab, et minu kaks aastat vana LG (9 kg, A+++) elektrikulu masinatäie kohta jääb 0,35 kuni 0, 45 kilovatt-tunni juurde. Pesen 30-40 kraadiga ja 50-90 minutit. 

võrdluseks: kiirpesu ehk 20 minutiga pesu läbilobistamine võtab umbes 0,15 kilovatt-tundi. Hoopis teisest mastist energiatarbija on kuivati, mille elektritarve puuvillase pesu kuivatamisel on 0,75 kuni 1 kilovatt-tundi ehk pesumasinast kaks-kolm korda suurem.

Aga mis see rahas teeb?

Nüüd tuleb need numbrid rahasse teisendada. Keskmine päeva- ja öötariif olid 2020. aasta jaanuaris 4,57 ja 2,92 senti kilovatt-tonnist. Ööpäeva lõikes on aga kõikumised märksa suuremad.

Näiteks 13. veebruaril ehk loo kirjutamisele eelnenud päeval oli maksimaalne elektrihind 7,80 senti kella 19-20 vahel, minimaalne aga 2,25 senti öösel 3-4 vahel. See on juba ligi 3,5-kordne hinnaerinevus.

Otsustan teha arvutused antud päeva minimaalse ja maksimaalse tariifiga, et võrdlus võimalikult drastiline oleks.

Börsihinnale lisandub võrgutasu. Viimase elektriarve kohaselt maksis minu Elektrilevi võrgupaketiga nr 2 (mis ei pruugi olla isegi kõige mõistlikum valik) jaanuaris elektri edastamine päeval 6,16 senti kilovatt-tunnist ja öösel 3,58 senti kilovatt-tunnist.

Veel tuleb juurde liita taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis, mis ei olene küll kellaajast: jaanuaris kokku 1,13 senti kilovatt-tunnist. Juurde tuleb ka 20 protsenti käibemaksu.

Teemegi kiire arvutuse:

13.02 maksimaalne kWh hind oli päevasel ajal 7,80, millele lisandub 6,16+1,13+20% ehk 18,11 senti

13.02 minimaalne kWh hind oli öisel ajal 2,25, millele lisandub 3,58+1,13+20% ehk 8,35 senti.

Tulemus

Arvutuste kohaselt olnuks 0,4 kWh elektrikulu puhul 13. veebruaril maksimaalse elektrihinnaga pesukorra maksumuseks 7,2 senti ja minimaalse hinnaga 3,4 senti.

See tähendab, et kokkuhoid on ju lausa 60%.

Aga teisalt, see on KÕIGEST 3,8 ehk ümardatuna 4 senti! Näiteks 15 korda kuus pesu pestes teeks see kokku 60 senti.

Seega, julgen rahuliku südamega öelda – ära kuluta aega pesupesemise ajastamisele! Säästa see pingutus parem mõne suurema mõjuga tegevuse jaoks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.