Uudis

Uurimiskomisjon hakkab välja selgitama, kuidas Porto Franco laenuga asjad käisid. Keskus võib rahast ilma jääda

Porto Franco ehitus mullu märtsikuus.Foto: Scanpix/Tairo Lutter/POSTIMEES

Valitsus andis käsu moodustada uurimiskomisjon, mis hakkab välja selgitama, kuidas käis Porto Francole pea 40 miljoni suuruse laenu andmine. Kui selgub, et asi on mäda, siis raha ei saa.

Ülesanne komisjon kokku panna pandi riigisekretär Tarmo Peterkopile, kes on poliitikutest sõltumatu ametnik. Kes täpselt komisjoni kuuluma hakkavad ja kas sinna satuvad ka poliitikud, pole veel selge. Peterkop peab meeskonna kokku panema nädalaga.

Valitsuse pressikonverentsil öeldi, et riigisekretärile anti suunis peatada riiklikul sihtasutusel Kredex, mis raha lõpuks välja peaks käima, igasugused väljamaksed, kui otsuse tegemisel on olnud tegemist õigusvastaste asjaoludega.

Rahandusminister Martin Helme ütles möödunud nädalal, et valitsus ei ole Kredexi kriisitoetuste jätkamise tingimusi kinnitanud, sest ei ole suutnud neis kokku leppida. Reinsalu kinnitas nüüd, et tingimuste kinnitamine on viibinud tema tõttu, vahendas uudisteagentuur BNS.

“Kui ma vaatasin riigikontrolli kriitikat ja võtsin eraldi ühendust riigikontrolöriga ja palusin tal esitada oma ettepanekud mulle isiklikult selle kohta, mis puudutab seda, kuidas on rahasüsteem korraldatud, siis mulle tundus küll, et süsteem vajab olemuslikku ülevaatamist ja see on praegu liiga subjektiivselt üles ehitatud ja ei pruugi ka vastata täpselt saavutatavatele eesmärkidele majanduskriisis rahalise toetuse pakkumisel,” ütles välisminister.

Porto Franco laenu ümber toimuv on üks asju, mis põhjustas valitsuse tagasiastumise. Nimelt esitas prokuratuur kahtlustuse, mille järgi leppis Porto Franco omanik Hillar Teder väidetavalt kokku Helme nõuniku Kersti Krachtiga, et viimane saab altkäemaksu, kui aitab kaasa kriisimeetmest soodsate tingimuste saamisele.

Mäletatavasti otsustas valitsus eelmisel aastal, et mereäärne Porto Franco keskus, mis oli siis ja on ka nüüd alles ehitamisel, saab riigilt 40 miljonit eurot soodsat koroonalaenu. See ajas tulivihaseks teised kinnisvaraettevõtjad, kes väitsid, et tegu on ebaseadusliku riigiabiga.

Laenu võtsid kritiseerida ka opositsioonipoliitikud, riigikontroll ning tavaliselt päevapoliitikast eemale hoidev Eesti Panga president Madis Müller, kelle sõnul pole kaubanduskeskuse toetamine riiklikult oluline küsimus.

Praegu on Kredexile antud käibekapitalilaenust teadaolevalt välja makstud veidi alla 20 miljoni ehk pool. Seda on tehtud laenulepingu alusel. Teoreetiliselt on võimalik, et raha nõutakse ka tagasi, kui peaks selguma, et lepingut rikuti.

Porto Franco ehitus on praegu graafikust maas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.