Uuring: koroonakriisi ajal levinud kaugtöö läheb sama hooga edasi

Paljud inimesed leiavad, et kodukontoris töötamine on tõhusam kui kärarikkas avatud kontoris.Foto: Shutterstock

Tööportaal cv.ee viis juuli alguses läbi kaugtöö uuringu, kust selgus, et kaugtöö tegemine oli kriisi ajal soovituslik või kohustuslik üle pooltele töötajatest. Kaugtööd teeb Eestis osaliselt või täielikult endiselt suur hulk inimesi, 58 protsenti. 2021 aasta veebruaris, kus Covid-19 olukord oli Eestis saavutamas haripunkti, töötas osaliselt või täielikult kodukontoris 67 protsenti inimestest.

Sarnaselt eelmistele uuringutele on inimeste eelistatud töötamisviis kaugtöö hübriidlahendus (55 protsenti), kus osaliselt töötatakse kaugtöö vormis ja osaliselt ettevõtte ruumides. Populaarsemaks on muutunud töö ainult kodukontorist, mida eelistaks võimaluse korral nüüdseks 29 protsenti vastajatest.

Covid-19 kriis mõjutas töökorraldust suures osas. Üle poolte vastajatest nõustus, et nende organisatsioonides oli kaugtöö tegemine kriisi ajal soovituslik või kohustuslik: vastavalt 27 protsenti ja 26 protsenti. Kolmandikul vastajatest avanes võimalus kaugtöö tegemiseks, mis varem polnud lubatud. Kui neljandikul vastajatest koroonakriis töökorraldust oluliselt ei muutunud, siis neid, kellel seetõttu töökoormus suurenes, oli 24 protsenti. 

Inimeste suurimad mured kontoritööle naasmisel on eelkõige seotud teadmatusega: “59 protsenti kaugtöötajatest mõtleb selle peale, kas viiruskriisi taandudes on neil võimalik kaugtööga jätkata. Samuti teeb inimestele muret avatud kontori müratase, uue igapäevarutiini leidmine ja võimalus Covid-19 viirusesse nakatuda,” räägib CV-Online’i turundusspetsialist Gertrud Sild, “Siiski on rõõm näha, et viiruskriisi taandudes on suurel osal inimestel endiselt võimalik kaugtööga jätkata.”

Uuringus käsitleti ka kaugtöö eeliseid ja väljakutseid. Suurimaks kaugtöö eeliseks on ülekaalukalt ressursside kokkuhoid – 94 protsenti kaugtöötajatest nõustus, et kaugtöö aitab neil hoida kokku aega ja raha transpordi ja lõunasöögi, samuti säästa aega tööle-, kojusõidu ja koosolekute arvelt. 77 protsenti vastajatest nõustus, et kaugtöö võimaldab neil paremini ühildada töö- ja eraelu tegemisi. Suureks kaugtöö eeliseks peetakse ka vabadust: 64 protsenti kaugtöötajatest tunnevad, et on kaugtööd tehes vabad oma valikute tegemisel ja saavad valida töötamiseks sobiva aja ja koha. 

Kaugtöötajad tajuvad kaugtöö eeliseid suuremate plussidena kui väljakutseid miinustena. Suurima kaugtöö väljakutsena toodi välja töö- ja eraelu piiride hägustumist: 41 protsenti kaugtöötajatest tunneb, et neil on kaugtööd tehes keeruline kinni pidada tööaegadest ja nad teevad rohkem tööd kui peaksid. 40 protsenti kaugtöötajatest tunnevad kodukontoris puudust suhtlemisest kolleegidega ja tunnevad end isoleerituna. Kaugtöö väljakutsena toodi veel välja füüsilise tervise halvenemist: 23 protsenti vastajatest ütleb, et kaugtöö on mõjutanud negatiivselt nende füüsilist tervist (seljavalud, vähene liikumine jne).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.