Uudis

Uuring: peaaegu pooled üürnikud ihkavad oma kodu

Foto: Scanpix

Swedbanki tellimusel läbi viidud uuringust selgus, et iga neljas koduomanik kaalub koduvahetust. 48 protsenti inimestest, kes täna kodu üürivad, plaanivad lähima kolme aasta jooksul endale korteri või maja osta.

Üle poolte (59 protsenti) elavad hetkel nendele kuuluvates korterites või majades, mis on ehitatud enne  2000. aastat ning 12 protsenti omavad uuemaid kodusid. Iga kuues küsitletu elab hetkel üüripinnal ja iga kaheksas vanemate või sugulaste juures.

Uuringust tuli välja, et 62 protsenti koduomanikest on oma praeguse eluasemega rahul ja 23 protsenti  mõtleb elamispinna vahetuse peale. 48 protsenti nendest, kes täna elavad üüripinnal, plaanivad juba lähima 3 aasta soetada endale kodu  – 33 protsenti soovib osta korteri ja 15 protsenti plaanib majaostu.

Hing ihkab suuremat elamist

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul on koduvahetuse peamiseks ajendiks vajadus suurema elamispinna järele, mille märkis ära 31 protsenti vastanutest.

“Enim eluasemelaenuvõtjaid on Eestis vanuses 28-30 eluaastat ja suurimad laenud võetakse 30ndates, mil tihti sünnivad perre esimesed lapsed. Seega peamiseks põhjuseks, miks inimesed vajavad suuremat pinda, võib pidada pere suurenemist,” ütles Pärgma ning lisas, et 30 protsenti küsitletutest ärgitab koduvahetust ette võtma soov elada energiatõhusamas hoones, 22 protsenti vastanutest tõid välja soovi elada oma majas ja 20 protsenti oleks valmis koduvahetust kaaluma, et elada rahulikumas keskkonnas, ütles Pärgma.

Olulised on hind ja naabruskond

Kõige olulisemad kriteeriumid praeguse kodu valikul olid: kinnisvara hind (44 protsenti), naabruskond (43 protsenti) ja elupinna suurus (36 protsenti). Iga neljas pööras tähelepanu ka igakuistele püsikuludele ja elukeskkonnale laiemas mõttes. Head infrastruktuuri peab oluliseks 17 protsenti küsitletutest.

Koduostu otsust kaalutakse põhjalikult ja  kodulaenu võttes pööratakse järjest rohkem tähelepanu laenulepingu tingimustele.

“Kodulaenu võtmisel pidasid inimesed paindlikke laenulepingu tingimusi intressi suurusest olulisemaks. 47 protsenti vastanutest märkis, et nende jaoks on oluline, et laenulepingus saaks vajadusel  teha muudatusi ja oleks ka võimalus teha ennetähtaegseid laenu tagasimakseid.”

“Intressimäära pidas oluliseks 43 protsenti ja samuti 43 protsenti arvas, et võimalus allkirjastada laenulepingut sobival ajal internetis panka kohale tulemata on nende jaoks oluline,” selgitas Pärgma ja lisas, et  sarnane trend joonistub välja ka panga statistikast ning kõige sagedamini tehakse internetipanga iseteeninduses ennetähtaegseid laenu tagasimakseid.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.