Uuring: rõhuv enamus tööandjatest plaanivad uusi töötajaid värvata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rohkem on täitmata ametikohti tööliste ja teenindajate puhul.Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI / Scanpix

Kuigi kaks kolmandikku tööandjatest leiab, et töötajate leidmine on aastaga keerulisemaks muutunud, plaanib 85 protsenti sel aastal uusi töötajaid värvata, selgus Palgainfo Agentuuri, CVKeskuse ja turundusagentuuri Brandem uuringust.

Pea iga teine ehk 45 protsenti tööandjatest plaanib värvata töötajaid uutele loodavatele ametikohtadele. Veelgi suurem värbamisvajadus tuleneb töötajate asendamisest – rohkem kui pooled ehk 64 protsenti küsitluses osalenud tööandjad märkisid, et nad kavatsevad võtta tööle uusi töötajaid ära läinud või ajutiselt eemalolevate töötajate asendamiseks.

Tööjõupuudust iseloomustab ka vabade ametikohtade rohkus organisatsioonides – 65 protsenti küsitluses osalenutest märkis, et nende organisatsioonis on vabu ametikohti. Rohkem on täitmata ametikohti tööliste ja teenindajate puhul.

Tööjõupuuduse teravnemisele viitab trend, et aasta-aastalt on kasvanud nende tööandjate osatähtsus, kes tunnetavad selgelt tööjõupuudust – kui 2018. aasta alguses hindas 74 protsenti küsitlusele vastanutest, et nende organisatsiooni seisukohalt on tööturul vajalikke töötajaid ebapiisavalt, siis käesoleval aastal andis sama hinnangu 78 protsenti vastanutest.

Üle poole tegeleb ise koolitamisega

Peamised viisid, kuidas tööjõupuudusega toime tullakse, on ilma vajaliku ettevalmistuseta inimeste tööle võtmine ja nende väljakoolitamine, mida teevad 57 protsenti tööandjatest ning põhipalga tõstmine, mida teevad 56 protsenti tööandjatest. Samuti on üle pooled ehk 55 protsenti panustanud viimase aasta jooksul värbamistegevustesse, sealhulgas pööranud suuremat tähelepanu töökuulutuste disainile ja kasutanud rohkem sihtotsingut.

Võrreldes varasemate aastatega on märksa enam neid, kes on kaasanud välistööjõudu ja plaanivad seda teha ka 2019. aastal ning seda rohkem just väljastpoolt Euroopa Liitu.

“Küsitluse tulemused näitavad selgelt, et konkurents töötajate pärast muutub 2019. aastal veelgi teravamaks ning surve välistööjõu kasutamiseks tugevneb. Mõningast leevendust tööjõupuudusele võivad tuua koondamised tegevusaladel, kus ettevõtted ei pea enam palgasurvele vastu ning kolivad Eestist ära. Samas võtab töötajate ümberõpe aega ning töötajate ametite eelistused ei pruugi sobida tööandjate vajadustega,” kommenteeris küsitluse tulemusi Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

Palgainfo Agentuur küsitles tööandjaid märtsis 2019 ja uuringule vastasid 598 organisatsiooni esindajat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.