Uuring väidab, et Eesti inimesed tahavad üha rohkem makse maksta. Enamik inimesi tunneks end pettes halvasti

Kui maksumaksjaid jääb vähemaks, tekib valitsusel kiusatus makse tõsta.Foto: Shutterstock

Maksu- ja tolliamet tellis tänavu taas uuringu ning sealt selgus, et inimeste maksutahe – valmidus maksud ise ära maksta – on teist aastat järjest tõusnud.

Maksutahte uuringust selgub, et lausa 93 protsenti Eesti inimestest on nõus, et maksude maksmine on tema kui kodaniku tähtis kohus.

Kolmveerand eestimaalastest tunneks end halvasti, kui jätaks maksud tasumata. Mustalt töötamisse suhtub samas täiesti taunivalt 39 protsenti vastanutest, ent viiendik ei näe selles probleemi.

Oma teadmisi Eesti maksusüsteemist heaks hinnanud vastanute osakaal jäi mullusega võrreldes samale tasemele ehk 55 protsendile. Samuti leiab 55 protsenti eestimaalastest, et maksude tasumist ei ole lihtne vältida.

Uuringu läbi viinud Eesti Uuringukeskuse uuringute juhi Riin Pärnametsa sõnul näitavad tulemused, et üldiselt on inimeste teadmised, hoiakud ja käitumine maksunduse vallas veidi paranenud.

Suure hüppe nii maksude alases teadlikkuses kui ka suhtumistes on teinud 15–24 aastaste sihtrühm, kellele maksu- ja tolliamet viimase aasta jooksul ka palju tähelepanu pööras.

Teadmised pole veel väga head

Maksuameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmanni sõnul on nendevaates uuringu tulemustest eriti oluline see, et peaaegu kõik inimesed peavad maksude maksmist enda kui Eesti elaniku oluliseks kohustuseks.

“Aga et see hoiak ka käitumises peegelduks, tuleb veel tööd teha – takistusteks on nii inimeste puudulikud teadmised kui ka vähene taju sellest, et ka teised inimesed peavad maksude maksmist elementaarseks, samuti madal riskitaju,” täheldas peadirektori asetäitja.

Siiski on tema sõnul maksukuulekate inimeste jaoksa amet usaldusväärne ja nõu andev partner. Mitte nii maksukuulekate seas kasvab arusaam, et kui ikka maksud tasumata jätta, on maksuamet varsti piltlikult öeldes ukse taga koputamas.

Järgmisel aastal on ameti tähelepanu all jätkuvalt eraisikud, kes oma tulusid varjavad – võtavad vastu ümbrikupalka, jätavad deklareerimata tulud ettevõtlusest või näiteks kinnisvaratehingutest, üürilt, investeerimiselt või muult taoliselt.

Reitmanni sõnul tuleb inimestel selline lisatulu kindlasti deklareerida veebruaris tulumaksu esitades või kasutada ettevõtluskontot, et vältida pahandusi.

Uuringus osales 1200 juhuvalimi teel leitud vastajat vanuses 15–74 eluaastat, keda küsitleti tänavu augustis ja septembris. Uuringut viidi läbi kolmandat aastat järjest ning vastata sai nii telefoni teel kui ka internetis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.