Uus buum: Bitcoin läheneb kõigi aegade rekorditele. Kas peaksid ostma?

Bitcoin nihkub hinnarekordile üha lähemale. Kas see ka ära tuleb?Foto: Shutterstock

Viimane kuu ja veidi peale on Bitcoini jaoks olnud suurepärane aeg. Hind on tõusnud, rekord pole enam kaugel. Inimeste huvi on nii suur, et kohati kukuvad krüptovääringute kauplemise saidid nagu Coinbase rivist välja.

Artikli kirjutamise hetkel maksab üks Bitcoin veidi üle 18 000 dollari. Täpselt kuu aega oli hind veel 11 000 dollari juures, aasta algusega võrreldes on krüptovääring kallinenud 150 protsenti.

See tähendab, et 2017. aasta lõpus tehtud hinnarekord – pisut alla 19 700 dollari – polegi enam justkui nii kaugel. Tõusul ei näi piiri ees olevat, just nagu toona.

Tõsi, eelmine kord sai buum ka üsna kiire lõpu. 2018. aastal langes hind korralikult ning ka laia avalikkuse huvi muutus leigemaks. Eelmise aasta alguses oli hind 4000 dollari juures, rekordist pea viis korda madalamal.

Milleks tuleb valmis olla?

Analüüsi- ja investeerimisfirma Alameda Research maakler Sam Trabucco ütles portaalile Coindesk, et juba väga lähedases tulevikus tuleb valmis olla suureks volatiilsuseks ehk heitlikeks ja väga järskudeks hinnakõikumistest.

Greymatter Capitali partner Joseph Todaro nentis Coindeskile, et kui kõigi aegade rekord peagi saavutatakse, võib see kaasa tuua suurema müügilaine, sest turul toimub ilmselt samasugune reaktsioon nagu varem hinnarekordite puhul.

Näiteks 2016. aastal kaasnes Bitcoini lähenemisega toonasele hinnatipule märkimisväärne müügisurve. Todaro prognoosib, et kui Bitcoin hakkab 20 000 dollarile lähenema, juhtub sama, seejärel toimub hingetõmbepaus ning siis taas trend ülespoole.

Muidugi tuleb arvestada, et liikumine kõigi aegade tipu suunas toob Bitcoini juurde entusiastide ja finantsistide kõrval ka tavainimesed. Three Arrows Capitali asutaja Kyle Davies prognoosib, et laiem huvi kasvab kindlasti õige pea.

Bloomberg Intelligence’i analüütikud hindavad, et juurde on voolanud ka institutsionaalsete investorite – finantsistide ja fondide – raha, mis samuti toetab kasvukurssi.

Miks Bitcoin tõuseb?

Üks põhjus, miks Bitcoin tõuseb, on kindlasti see, et Bitcoin tõuseb – kiire hinnakasv toob vääringusse raha panema entusiastide kõrval ka tulu teenida lootvad investorid, nii et hind liigub üles.

Praeguse hinnaralli üks algseid põhjuseid oli ilmselt ikka suurem ebakindlus ning Ühendriikide presidendivalimised. “Meie nägemuses on praegune suur hinnatõus tingitud sellest, et turgudel tunnetatakse, et valimised võidab opositsioon ja mitte valitsev president,” ütles Eesti krüptoplatvormi Paxful kaasasutaja Artur Schaback novembri alguses.

Nagu teada, siis nii läkski ning presidenditooli võitis demokraat Joe Biden, ehkki praegu tundub, et poliitikategemiseks ülivajalikku senati enamust demokraatidel saada ei õnnestu. See tähendab, et Bidenil pole just lihtne enda plaani ellu viia.

Hiidpanga JPMorgan analüütikud hindasid juba novembri alguses, et on võimalik, et Bitcoin ületab kõikide aegade rekordi ning jõuab üle 20 000 dollari taseme.

Võimalik tuluvõimalus pikaajalises plaanis tuleb JPMorgani hinnangul sellest, et Bitcoin pistab üha rohkem rinda kullaga, mis on pikka aega olnud nii-öelda peamine alternatiivne vääring, kui valuutat ei usaldata. “Milleniumilastest saab ajapikku üha tähtsam osa investorite maailmas,” märkisid analüütikud.

Kindlasti aitas hinnatõusule kaasa ka see, et suurtegija PayPal teatas, et nad võimaldavad peagi oma klientidel kontode kaudu krüptovääringid soetada ning neid maksmiseks kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.