Uudis

Uus hoop vinduvale postiteenusele: üks maakonnaleht sureb välja

Koit informeeris Põlva lugejaid 68 aastat.Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees / Scanpix

Põlvamaa ajaleht Koit lõpetab kahaneva tellijate arvu tõttu ilmumise, viimane number jõuab lugejateni 28. juunil.

“Kahjutundega teatan, et 8. märtsist 1951 ilmuma hakanud Põlvamaa ajalehe Koit viimane lehenumber jõuab lugejateni 28. juunil,” kirjutas kaks korda nädalas ehk teisipäeval ja reedel ilmuva Koidu peatoimetaja Kauno Kõima Facebookis.

Ta märkis, et maapiirkondades kahaneva rahvastiku ning tänapäeva muutuvate lugemisharjumuste tingimustes, kus üha enam infot tarbitakse elektroonsetest kanalitest, on paberajalehtede tiraažide kahanemine üsna loomulik.

“Mida väiksemaks kuivavad tiraažid, seda suurem on kulu ja tulu suhe, mida eriti mõjutavad trükkimise ja kojukande oluline kallinemine – seda keerulisem on paberlehte välja anda. Ja kui lehe tellijaid on juba vähem kui tuhat, üksikmüük märkimisväärselt veelgi väiksem, pole võimalik jätkata lehe väljaandmist,” teatas Kõima.

Peatoimetaja sõnul ei jää leht tellijatele võlgu ning need, kes on tellinud ajalehe ka järgmiseks poolaastaks või veelgi pikemaks ajaks, peaksid võtma toimetusega ühendust, et Põlva Koit OÜ saaks neile kanda vormistatud tellimuse eest makstu tagasi.

Aegade jooksul on põhilehe Koit kõrvalt välja antud ka lisa- ja erilehti ning erilehekülgi: Nädal Mitte Ainult Teleris, Tele Raadio Kava, Setomaa, Agu, Uma Leht, Tarbijaleht, Keskkond, Kodukant, Metsaleht, Messileht, Kompass, Militarist ja nii edasi, kirjutas Kõima.

1995. aastal hakkas Koit välja andma Setomaa Valdade Liidu ajalehte Setomaa, mille toimetaja aastatel 1995-1996 oli Aare Lepaste, praegu ajalehe Koit vanemtoimetaja. Setomaa esimestes numbrites kajastas leht kolme valla – Mikitamäe, Värska ja Meremäe tegemisi, kirjeldasime valdu, nende arengukavasid ja nii edasi. 1997. aastast sai ajalehe Setomaa toimetajaks Ilmar Vananurm.

Aastatel 1996-2003 ilmus kuuleht Põlvamaa noorteleht Agu, mida kaheksa aasta jooksul toimetasid Toomas Pott, Veronika Grigorjev, Eve Jaakson, Marit Ruuda, Tõnu Korrol ja Vidrik Võsoberg.

2000. aasta augustist 2004. aasta jaanuarini andis Koit välja iga kuu esimesel teisipäeval võrukeelset kuulehte Uma Leht, mille esimene peatoimetaja oli Tiia Allas. Läbinisti võrukeelne ajaleht ilmus riikliku programmi “Lõunaeesti keel ja kultuur” toel paberkandjal ja internetiväljaandena. Uma Lehe tiraaž neil aastail oli 9000-11 000, tõi Kõima esile.

Enne 2010. aastat ilmus iga kuu viimasel neljapäeval kuuleht Põlvamaa Tarbijaleht ning aastatel 2010-2016 avaldasime Koidus erilehekülge Tarbijakülg iga kuu viimasel neljapäeval. Aastatel 2005-2006 ilmus iga kvartali viimasel teisipäeval Põlvamaa Keskkonnateenistuse ja ajalehe Koit koostööna ning Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel ajaleht Keskkond.

Enne Kõimat on Koidu peatoimetajad olnud ka Selma Nikiforova aastatel 1951-1959, Valve Talumees perioodil 1959-1971, Enn Esko aastatel 1971-1987, Peeter Aas perioodil 1987-1992, Aivar Roop aastatel 1992-1994 ning 1995-1998), Mati Määrits 1995. aastal ning praegune uudisteagentuuri BNS toimetaja Sven Harjo perioodil 1998-2000.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.