Uudis

Uus IT-minister juhib praegu edasi õigusbürood, mis muuhulgas õpetab maksude optimeerimist

IT-minister Raul Siem riigikogus ametivannet andma minemas.Foto: Erik Peinar / Stenbocki maja / Flickr

Aprilli lõpus väliskaubandus- ja IT-ministriks saanud EKRE poliitik Raul Siem on pikki aastaid tegutsenud juristina. Talle kuulub ka õigusbüroo, mida minister juhib tänaseni.

Veel eelmisel nädalal plaanis Siem firma eesotsas jätkata ka ministriameti kõrval, ent nüüd on ta otsustanud end siiski juhatusest taandada.

Vahetult enne ise ministriametisse astumist töötas Siem kaks aastat siseminister Mart Helme nõunikuna. Enne seda oli tal aga pikk juristikarjäär – 1999. aastast 2007. aastani juhtis ta maksuameti maksuvõlgade sissenõudmise osakonda, hiljem töötas Tallinna Vangla direktori asetäitjana ning pärast seda advokaadibüroos Hansalaw jurist-konsultandina.

Juba viis aastat on Siemil aga ka omaenda firma, mis kannab Daan Õigusbüroo nime. Kodulehel nimetab firma end sobivaks partneriks andmekaitses, õigusnõustamises ja ka maksunõustamises.

Üks teenuseid, mida Daan pakub, on näiteks maksude planeerimine ja optimeerimine. “Väiksema maksukohustusega võimaluse valimine ei tähenda maksudest kõrvalehoidmist. Maksude planeerimine annab võimaluse suurendada tulu rahavoogudelt ja luua lisaväärtust omanikele,” lubab Siemi büroo koduleht.

Majandusministeeriumi kodulehel olevas ametlikus CV-s on kirjas, et Siem juhtis Daani ainult 2018. aastal, enne seda, kui ta Helme nõunikuks astus. Tegelikult on ta büroo juhatuse liige ja ainus tegelik kasusaaja praeguseni.

Minister plaanis veel eelmisel nädalal büroo juhtimist jätkata

Eelmise nädala reedel saatis Siem riigikantseleisse kirja, kus andis teada, et plaanib Daan Õigusbüroo juhatuses ka edaspidi edasi olla. Siem teatas, et oma mahult ei sega see töö ministri ametikohal tegutsemist, kuna äriühingu majandustegevus on ministriameti tõttu sisuliselt seiskunud.

Daan Õigusbüroo ei ole just tipptegija – viimased avalikud majandustulemused pärinevad 2018. aastast, kui aasta peale tehti kokku 17 000 eurot käivet ning saadi 5900 eurot kasumit.

Kodulehel ei viita siiski miski sellele, et kliente enam vastu ei võeta. Sait annab detailset infot selle kohta, mis teenuseid büroolt tellida saab, lehelt leiab ka põhjenduse, miks valida just Daan ning ka kontaktivormi, mille kaudu ühendust võtta saab.

Kas Siem plaanibki firma juhtimist ka tulevikus jätkata – ning kas võib juhtuda, et ministriameit kõrvalt nõustab ta ka ettevõtteid või inimesi õigusküsimustes? Kui Geenius ministrilt esmaspäeval selle kohta päris, selgus, et Siem muutis siiski meelt.

“Jah, vastab tõele, et olen hetkel veel minule kuuluva õigusbüroo juhatuses,” kinnitas Siem Geeniusele ning märkis ka, et on tõesti riigikantseleid teavitanud ning öelnud , et juhatusse kuulumine ei takista ministrikohustuste täitmist.

“Kuigi hetkel ei ole veel riigikantselei tagasisidet või seisukohta antud küsimuses laekunud, siis olen igasuguste spekulatsioonide vältimiseks astumas samme enda isiku juhatusest tagasikutsumiseks,” lubas minister siiski.

Geenius uuris ka, kas minister plaanib õigusbüroos oma osaluse säilitada. Sellele küsimusele Siem ei vastanud.

Viimane näide paari aasta tagant

Viimatine näide, kus ettevõtja ministriks sai, pärineb kahe aasta tagusest ajast – siis sai tuntud lobist ja suhtekorraldaja Janek Mäggi, kellele kuulus PR-büroo Powerhouse, Keskerakonna riigihalduse ministriks.

Mäggi taust ning aktiivne lobitöö tõi toona palju kriitikat. President Kersti Kaljulaid ütles toona, et kinnitab ta ministriametisse raske südamega.

ERR vahendas toona, et Mäggi sõnul lubas ta presidendile, et loobub oma osalusest oma suhtekorraldusfirmas ja poliitikas lahkudes ei võta ta paar aastat ühtegi poliitilist tööd vastu.

Reaalsuses taandus minister ajutiselt firma juhtimisest, ent äriregistri tegelike kasusaajate ajalugu näitab, et Powerhouse’i ainus reaalne omanik on olnud Mäggi. Pärast poliitikast lahkumist jätkas Mäggi üsna kohe PR-tööd Powerhouse’is.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.