Uus määrus: millised maagaasi tarbijagrupid on kõige prioriteetsemad?

Gaasiga varustatakse eelkõige kodutarbijaid.Foto: Scanpix

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut allkirjastas määruse, mis reguleerib, millises järjekorras tarbijatele tarnehäirete korral gaasivarustus tagatakse.

„Kriisideks tuleb alati võimalikult hästi valmis olla ja seda eriti praeguses olukorras, kus geopoliitiline olukord püsib pingeline ning Venemaa kasutab energiat sõjarelvana. Kuigi maagaasi tarbimine on hinnasignaalide tõttu vähenenud ning praeguste hinnangute kohaselt saame juba varutud maagaasi abil veeldatud maagaasi terminali töö alustamiseni hakkama, tuleb siiski kokku leppida põhimõtted, kuidas gaasitarbimist vajadusel äärmuslikes oludes piirata,“ rääkis majandus- ja taristuminister Riina Sikkut.

Augustis jõustus maagaasiseaduse muudatus, mis kohustab gaasi võrguettevõtjaid määrama oma andmevahetusplatvormil kindlaks, millistesse tarbijarühmadesse nende kliendid kuuluvad. Äsja allkirjastatud määrus täpsustab tarbijarühmadesse nimetamise korra ja põhimõtted.

Tarbijagruppe on seaduse järgi kuus:

  1. Kodutarbijad;
  2. Muud kaitstud tarbijad ehk eluruumide kütteks gaasi kasutavad soojusettevõtted;
  3.  Avariireservelektrijaam;
  4.  Ühiskonna toimimiseks vajalike teenuste osutajatest tarbijad, kelle tegevuse jätkamine sõltub gaasivarustuse olemasolust (näiteks toidutootjad, põllumajandusettevõtted, gaasitanklad, haiglad, hoolekandeasutused jm);
  5.  Muud tarbijad, kelle eeldatav gaasivarustuse katkestamise aeg on kuni kuus tundi;
  6.  Muud tarbijad, kelle gaasivarustuse katkestamise aeg on üle kuue tunni.

Kui Eesti gaasisüsteem satub hädaolukorda ehk gaasi nõudlus on suurem kui gaasi kättesaadavus turul, siis alustatakse vajadusel gaasitarbimise piiramist just viimasest tarbijagrupist.

Äritarbijate ja teiste mittekodutarbijate ehk neljanda tarbijarühma liigitamisel on otsuse langetamisel olulisim asjaolu, kas tegu on tarbijaga, kelle gaasist ilmajäämine mõjutab ühiskonna toimimist. Selle väljaselgitamisel peab võrguettevõtja lähtuma Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaatorist ehk EMTAK koodidest. Ülejäänud äritarbijate puhul (tarbijarühmad 5 ja 6) loeb gaasivõrgust väljalülitamise kiirus – kas võrguettevõtjal kulub oma juriidilisest asukohast tarbijani jõudmiseks ning tarbija gaasitarbimise katkestamiseks vähem või rohkem kui kuus tundi.

Tarbijagruppide liigituse peavad võrguettevõtjad tegema 19. oktoobriks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.