Vaata ette: kelmid üritavad Omniva nime all su andmetele ja rahale käppa peale panna

Petturid saadavad jälle ähvardavaid kirju, kus väidavad, et omavad inimese kohta pilte ja isikuandmeid. Foto on illustratiivne.Foto: Markus Spiske / Unsplash

Petturid on välja tulnud järjekordse petuskeemiga – sedapuhku saadetakse Omniva nime all kirju, justkui oleks paki kohaletoomisega probleeme. Esineda võidakse ka teiste pakifirmade nime all.

Meili saadetakse teade ebaõnnestunud paki kohaletoimetamise katsest, ühtlasi palutakse teates tasuda paki saatmiskulu. E-kiri saabub näiliselt Omnivalt, kuid kirjas juhitakse inimene võõrale veebilehele.

Omniva hoiatab, et tegu pole nende poolt saadetavate sõnumitega, kutsub kliente üles tähelepanelikkusele ning palub need kirjad kustutada ning neile mitte reageerida.

Igasugusesse teatesse, mis palub oma sisus tasuda makseid, tuleb suhtuda skeptiliselt. Juhul, kui tõesti peaks olema Omnivalt saabunud lunatasuga pakk, siis tuleb selle eest tasuda pakki kätte saades näiteks pakiautomaadi juures.

Omniva rõhutab, et ei küsi kunagi klientide finantsandmeid ega palu saadetise eest tasuda kirja teel.

Kuidas aru saada, et tegu on petukirjaga?

Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata, milliselt aadressilt antud teade saabub ja mis infot kiri sisaldab. Kui tegemist on võõrapärase aadressiga, siis tuleks kindlasti selle avamisest või linkidel klikkimisest hoiduda.

Tihti peidavad pahalased ka end näiliselt õigete meiliaadresside taha ning kasutavad ka korrektseid ettevõtte logosid, mis peaks kogenematu veebikülastaja silmis usaldusväärsust tõstma, hoiatab Omniva.

Petuskeemide osas tasub tähelepanelik olla ka teiste kullerfirmade klientidel. On teada, et tõenäoliselt analoogne petuskeem on esialgu küll ingliskeelsena liikumas ka teiste kullerfirmade kohta.

Ka selliste kirjade puhul teatatakse paki kohalejõudmisest ning palutakse makse tasumiseks või kinnitamiseks vajutada lisatud lingile.

Petukirjad näevad välja umbes sellised:

Mida teha, kui oled raha maksnud?

Kui avastad oma panga väljavõttest tehinguid, mida sa ei ole sooritanud, tuleb antud tehingute osas teha pangale tagasinõude avaldus ning paluda krediitkaart sulgeda.

Seda on võimalik teha ka internetipangast. Edaspidi tasub kindlasti tähelepanu pöörata erinevatele võimalustele, mida pangad pakuvad oma krediitkaardi turvaliselt hoidmiseks. Samuti tasub üle vaadata kaartide kasutamise limiidid.

Andmete varguse korral tuleks viivitamatult ühendust võtta oma pangaga, et teavitada neid krediitkaardi andmete varguse kahtlusest, vajadusel tuleks krediitkaart ka sulgeda.

Seadmele, kuhu libakampaania jõudis, tuleks teha varundus – pildid, kontaktid ja muu seesugune ära tõsta – ning seejärel tehasesätete taastamine, soovitab Omniva.

Peale tehasesätete taastamist peaks paigaldama kõik telefoni operatsioonisüsteemi värskendused ning viirusetõrje ning alles seejärel taastada telefoni kontaktid, pildid ning muud rakendused. Samuti tuleks pettuse ohvriks langemise korral kontakteeruda politseiga ning anda politseile finantskuritegu ka uurimiseks.

Kui krediitkaardi andmed on sattunud valedesse kätesse, siis tavapäraselt tehakse oste erinevates keskkondades, et hajutada riske. Sageli eelneb väga väike, näiteks ühe euro suurune kontrollost veendumaks, et kaart töötab. Seejärel tehakse rida suuremaid oste, kuni kehtestatud limiidid on läbi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.