Uudis

Vaata ette: reede õhtul on elekter ülikallis, hind on tavapärasest mitu korda kõrgem

Elekter maksab täna õhtul väga palju.Foto: Shutterstock

Täna õhtul kella viiest hakkavad elektrihinnad võimsalt tõusma ning on mitu tundi tavapärasest kõrgemad – tublisti üle 100 euro megavatt-tunnist.

Elektribörsi Nord Pool andmetel algab hinnatõus Eesti aja järgi kell 17, kui tunniks on hind üle 148 euro megavatt-tunnist. Järgmised tund aega on hind isegi enam kui 200 eurot, sealt edasi 197 eurot.

Nord Pooli hinnad näitavad, mis hinnatasemetel elektriga börsil kaubeldakse, sinna lisanduvad veel süsteemihind ning elektrimüüja marginaalid.

Eile öösel üliodav, täna õhtul ülikallis

Eesti Energia nentis oma pressiteates, et täna õhtul on hinnad kohati tavapärastest elektri turuhindadest kordades kõrgemad. Järsu hinnatõusu põhjuseks on peamiselt regiooni madal tuuleelektri toodang, Skandinaavia tuumaelektrijaamade avariide tõttu piiratud tuumaelektri toodang ja elektritarbimise kiire tõus madala õhutemperatuuri pärast.

“Täna öösel olid elektri turuhinnad väga madalad ja Narva elektrijaamad seetõttu miinimumilähedasele 50 megavatile alla koormatud. Varahommikul alustasime elektrijaamade tootmisvõimsuse kasvatamist ning lõunaks võimsus oli juba 800 megavatti,” rääkis Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo.

Eesti Energia hinnangul kujuneksid tänaõhtused kõrged elektrihinnad ilma Narva elektrijaamadeta oluliselt kõrgemaks, sest võimsuste puudujäägi korvamiseks oleks tulnud Skandinaavias käivitada kütteõlil töötavad elektrijaamad, mille toodangu omahind on väga kõrge.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.