Vaata, kui palju maksis mobiiliga helistamine 1993. aastal

Telefonidki olid toona veidi teistsugused. Pildil Nokia 2100, mis oli esimene "Nokia helinaga" telefon.Foto: Shutterstock

1. juunil täitus 30 aastat ajast, mil Eestis sai kasutama hakata mobiilsidet. Seoses ümmarguse tähtpäevaga otsis Telia välja vanad hinnakirjad, mis näitavad, kui palju maksis mobiiliga helistamine GSM ajastu algusaegadel. 

Eesti Mobiiltelefoni (EMT) poolt 1993. aastal kehtestatud esimene GSM- ehk 2G-võrgu hinnakiri näitab, et mobiiliga helistamine oli tol ajal üsna kallis lõbu.

Oktoobris 1993 kehtestatud hinnakirjast selgub, et esmalt pidi mobiilside klient tasuma liitumismaksu, mis ulatus 360 Eesti kroonini. Sellele lisandus veel teenuse kuutasu, mis oli 180 krooni.

Lisaks tuli mobiilside klientidel arvestada sellega, et eri aegadel – näiteks argi- ja puhkepäevadel – kehtisid mobiiltelefoniga helistamisel erinevad kõnetariifid. 

Ehk siis tariif A tähistas kõneminuti maksumust argipäevadel vahemikus kell 08:00 – 18:00 (v.a puhkepäevad ja pühad) ning tariif B kehtis vahemikus kell 18:00 – 08:00 (k.a puhkepäevad ja pühad).

Kuna Eestis töötas sel ajal Soome GSM võrgu laiendus, toimus kõneminuti hinna arvestus Soome markades.

Kõneminuti hinnad 1993. aastal
(helistamisel Eesti GSM võrgust teiste riikide mobiili- ja fiksvõrku):


  Tariif A Tariif B
Eesti, Soome, Norra, Rootsi ja Taani   FIM 4,5FIM 4,5
Läti, SRÜ, Kesk- ja Lõuna-Euroopa jtFIM 7,73FIM 6,63
Austraalia, Kanada, USA FIM 8,93FIM 7,82

Muudesse riikidesse helistamine oli veelgi kallim ning kõneminuti tariifid jäid vahemikku 11,96-16,63 FIM-i.

Siinkohal tasub välja tuua ka fakt, et Eesti keskmine brutokuupalk oli 1993. aastal veidi üle tuhande krooni kuus, täpsemalt 1066 krooni. Üks Soome mark maksis aga sõltuvalt valuutakursist ca 2,5 Eesti krooni. Seega võis kümneminutiline kõne näiteks USA-sse maksta ligemale veerand toonasest keskmisest brutokuupalgast.

Lisaks üsna soolasele kõneminuti hinnale tuli mobiiliomanikul sel ajal arvestada ka mitmete teiste tasudega – seda siis eeskätt juhul, kui kliendil oli soov saada erinevad lisateenuseid. Näiteks mobiiltelefoni numbri vahetus maksis 360 krooni.

Samuti oli GSM võrguga liitumisel vajalik pangagarantii või tagatismaks 5000 krooni ulatuses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.