Vaata, kus elavad kõige ettevõtlikumad eestlased

Järvamaa väiketootja Sirloin hakkas EASi starditoetuse abiga tootma vinnutatud sealihast mahesnäkke.Foto: EAS

Aastaid alustavaid ettevõtteid toetanud EAS lõi numbrid kokku ja selgus, et alates 2011. aastast on starditoetust saanud ligi 1800 projekti. Kokku on alustavaid ettevõtjaid toetatud 17,6 miljoni euroga, keskmine toetus on 10 000 euro ringis.

Viie aasta lõikes on enim uusi ettevõtteid sündinud loomulikult Harjumaal. Kõigist maakonnas loodud ettevõtetest on toetuse saajate protsent aga suurim Võrumaal (5%) ja Saaremaal (6%).

Enim starditoetuse taotlusi on laekunud Harjumaalt, järgnevad Tartumaa ja Pärnumaa. Võrrelduna üldise ettevõtlusaktiivsusega on kõige enam toetusi saadud Saaremaal, Võrumaal, Hiiumaal ja Pärnumaal.Graafik: EAS. Kliki pildil, et näha seda suuremalt.

Statistika näitab, et starditoetust saanud ettevõtetel on keskmiselt kolm töötajat ning müügitulu ulatub kaks aastat peale toetuse kasutamist 150 000 euroni.

Enamus raha läheb masinatele ja seadmetele

Kõige rohkem on starditoetust taotletud masinate, seadmete ja muu materiaalse põhivara soetamiseks, see moodustab 82% kuludest.

“Finantsiliselt kõige keerulisem ongi alustaval ettevõttel teha investeeringuid seadmetesse ja põhivarasse, mida üldjuhul alustavad ettevõtjad alati vajavad, näiteks hambaarsti kabinettide sisseseade ja tööriistad, kohvikute köögiseadmed, CNC pingid tootmisettevõtetele ja ühe huvitava näitena võib välja tuua ballistilised vestid soetanud turvafirma,” rääkis EASi juhatuse liige Sigrid Harjo.

Põhivarale järgnevad äriprojekti elluviimiseks vajalike turundustegevuste (8%), rakendustarkvara soetamise ja arendamise kulud (6%) ning ettevõtte käivitamisega seotud tööjõukulud (3%).

Harjo sõnul on ainuüksi tööjõumaksude pealt näha, et tegemist on riigi jaoks kasuliku investeeringuga, sest keskmiselt kulub starditoetust saanud ettevõttel tööjõukuludele aastas 30 000 eurot.

“Lisaks rahaliselt mõõdetavale tulule on starditoetus oluline ka ettevõtliku mõtteviisi levitamisel,” selgitas ta ning lisas, et starditoetus aitab ettevõtet käivitada läbi esimese n-ö rahasüsti ja saada toetust käivitamisega kaasnevateks kuludeks ajal, kui ettevõte tulu veel ei teeni.

Taotlemine on avatud

Aprillist saab toetust senise EASi asemel taotleda Riigi tugiteenuste keskusest. Maksimaalne toetussumma on 15 000 eurot, projekti omafinantseering peab olema vähemalt 20%.

Starditoetust saavad taotleda ettevõtjad, kelle ettevõtte asutamisest on möödas vähem kui kaks aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.