Uudis

Vaata, millal ja kuidas saab hakata taotlema Tallinnas kõrge energiahinna hüvitist

Elekter on kallis, aga mitte veel nii kallis, et inimesed oleksid arvete maksmisega massiliselt hädas.Foto: Shutterstock

Taotlusi toetuse saamiseks elektri, gaasi ja kaugkütte kallinemise leevendamiseks saab Tallinnas esitama hakata esmaspäeval, 17. jaanuaril.

Kas ja kui palju võid toetust saada, seda saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel.

“Hüvitise eesmärk on toetada väikse ja keskmise sissetulekuga leibkondi kallinenud energiakulude tasumisel, et hinnatõusu mõju leevendada. Toetust saab taotleda möödunud aasta septembrist kuni tänavu märtsini tehtud ja tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks. Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus esitada hiljemalt veebruaris. Märtsis saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates,” ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

“Tallinnas on potentsiaalseid toetuse saajaid mitukümmend tuhat peret ja seetõttu oleme Tallinna linnaosavalitsustesse värvanud taotluste menetlemiseks 13 uut töötajat, kellele tagame väljaõppe selle ja järgmise nädala jooksul. Lisaks sellele oleme infotelefoni käigus hoidmiseks värvanud täiendavalt kaks spetsialisti.”

Elektrooniline iseteeninduskeskkond taotluste vastuvõtmiseks on kavas avada esmaspäeval, 17. jaanuaril siit. Alternatiivina hakatakse pakkuma võimalust registreerida vastuvõtu aeg linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, kus töötaja aitab taotluse esitada.

Tallinn on avanud energiatoetuse infotoe telefoni 600 6300. Numbrilt saavad energiatoetuse kohta nõu küsida nii linlased kui ka korteriühistud. Energiatoetuse telefon on avatud esmaspäeviti kell 8.15–17.45, teisipäevast neljapäevani kell 8.15–16.45 ja reedeti kell 8.15–15.45.

Toetust hakkab maksma selle linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene rahvastikuregistri andmetel elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga, nii et liigse asjaajamise vältimiseks on võimalik taotleda hüvitist mitme kuu kulude kompenseerimiseks korraga, juhul kui see on taotlejale jõukohane. Taotlust ei saa esitada tagasiulatuvalt taotluse esitamise kuupäevast rohkem kui viis kuud varasema energiatarbimise kohta, mistõttu tuleb möödunud aasta sügise kulude hüvitamise taotlus esitada aegsasti.

Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla 2021. aasta mediaanpalga. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 1126 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1689 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 2365 eurot. Taotleja esitatud dokumentide alusel, mis näitavad tarbitud energia kogust ja vastavat kulu, makstakse toetust 80 protsenti energia maksumusest, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.