Vaata, mis sa nüüd maksaks: 1. juulist tahetakse Tartus ühistranspordipiletite hindasid kergitada

Tartu teeb üle 15 aasta muudatusi.Foto: Mana Kaasik

Tartu linnavalitsus saatis täna volikogule eelnõu bussipiletite hinnatõusu ettepanekuga, samuti planeeritakse muudatusi piletitüüpides. Muutumas on ka rattaringluse piletihinnad.

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul tuleneb ühistranspordipiletite hinnatõusu ettepanek eelkõige maagaasihinna, keskmise töötasu ja tarbijahinnaindeksi tõusust, sest nende näitajate alusel korrigeeritakse igas kvartalis vedajale makstavat liinikilomeetri hinda. Samuti on kasvanud rattaringluse ülalpidamiskulud.

„Hindade kallinemine mõjutab väga paljusid olulisi teenuseid, kaasa arvatud ühistransporditeenust. Meie kulud bussitranspordile on sel aastal vähemalt 3 miljonit eurot kõrgemad kui eelmisel aastal. Samas on suurem osa tänastest bussipiletihindades kehtinud juba 15 aastat, mille kestel on keskmine palk kasvanud üle kahe korra ja tarbijahinnaindeks 44,5 protsenti,“ selgitas Tamm.

Linnavalitsuse ettepaneku järgi on plaanis 1. juulist tõsta nii bussipiletite kui ka rattaringluse piletite hinda ning muuta ka olemasolevaid piletitüüpe. Piletitüüpide muutmine annab kasutajatele senisest rohkem valikuvõimalusi pileti kehtivusperioodi osas. Linnavalitsus soovib rakendada sissekirjutusest tulenevat hinnastamist, mille järgi oleks Tartu linna ja linnaga bussiliikluse valdkonnas koostööd tegevate omavalitsuste (hetkeseisuga Luunja ja Tartu vald) elanikele piletihind soodsam. 

Linnavalitsuse ettepanekul on 1. juulist:

  • bussisõidu tunnipileti hind senise 83 sendi asemel tartlastele 1 euro ja mittetartlastel 1,50 eurot.
  • Lapsele ja noorele kehtib soodustunnipilet vastavalt 60 senti tartlastele ja 90 senti mittetartlastele. Bussijuhilt ostes jääks piletihind samaks (2 eurot).
  • Päevapileti hind tõuseks seniselt  2,11 eurolt  2,50 euroni tartlastele ja 3,75 euroni mittetartlastele.
  • Seni kehtinud kümne päeva pileti asemel võetakse kasutusele viie päeva pilet, mille hind oleks tartlastele 8,50 eurot  ja mittetartlastele 12,75 eurot.
  • 30 päeva pileti hind tõuseb 15,34 eurolt 18,50 euroni tartlastele ja 27,75 euroni mittetartlastele.
  • 90 päeva pilet on seni olnud 35,15 eurot, kuid uus hind on 42 eurot tartlastele ja 63 eurot mittetartlastele.
  • Uue piletiliigina tuleb kasutusele aastapilet, mis hakkab maksma 150 eurot tartlastele ja  225 eurot mittetartlastele.
  • Kõigi perioodipiletite puhul kehtivad ka sooduspiletid lastele ja raske puudega isikutele ning noortele ja eakatele. 

Alates 1. juulist ei kaasne bussisõidu perioodipiletiga rattaringluse sõiduõigust, vaid rattaringlusele tulevad eraldi piletid:

  • tunnipileti (2 eurot) ja päevapileti (5 eurot) hinnad jäävad samaks, mis praegu
  • senine nädalapilet muutub viie päeva piletiks, mis hakkab maksma 10 eurot.
  • lisanduvad uued piletiliigid – 30 päeva pilet (12 eurot) ja 90 päeva pilet (30 eurot)
  • aastapilet hakkab maksma 60 eurot.

Muus osas jääb süsteem samaks:

  • rattaringluse piletid annavad juurdepääsu ratastele ja nende alusel on võimalik sõita tunni jooksul rattaringluse rattaga ilma lisatasu maksmata.
  • Edasi saab ratast kasutada veel nelja tunni jooksul ja iga lisanduv tund maksab üks euro.
  • Uudse piletitootena on plaanis luua bussisõidu ja rattaringluse ühispilet, mis on soodsam kui pileteid eraldi ostes.

Rattaringluse piletihindade muutuste üks põhjusi tuleneb rataste intensiivsest kasutamisest – kuna rataste läbisõit on väga suur, siis on ka nende hooldus- ja remondikulud kallid. Samuti on kallinenud varuosad ja nende kättesaadavus on muutunud raskemaks. 

Eelnõu on läbi arutanud volikogu fraktsioonid ja majanduskomisjon ning see peaks jõudma volikogu 21. aprilli istungile. Muudatused hakkavad volikogu heakskiidu korral kehtima 1. juulist 2022.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.