Uudis

Vabariigi aastapäeval mine vaatama üliharuldast raha, mis maksab viiekohalise summa

Üliharuldane rahatäht, milliseid on Eestis teadaolevalt vaid kolm.

Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) avatakse 24. veebruaril kell 10:30 haruldasi rahatähti tutvustav näitus „Eesti Vabariigi raha kujunemise lugu“.

Näitusel saab teiste seas näha üliharuldast Eesti 5000-margast, mida on maailmas alles vaid üksikud eksemplarid. Kollektsionääri hinnangul on selle hind eurodes praegu julgelt viiekohaline.

Eesti Panga 100. sünnipäevale pühendatud rahakollektsionääride näitusesarja teisele näitusele „Eesti Vabariigi raha kujunemise lugu“ on paberrahakogujad Tõnu Karu ja Arvo-Mart Elvisto välja pannud oma kollektsiooni kuuluvad haruldased rahatähed Eesti Vabariigi algusaegadest kuni tänapäevani.

On see mark või kroon?

Väljapanekus on ka põnev 1923. aastast pärit 100-margane kassatäht ületrükiga “üks kroon”. Need 100-margased seisid kuni 1928. aastani kasutamata ja lasti ringlusse seetõttu, et krooni rahatähtede trükk ei saanud õigeks ajaks valmis.

Lisaks on näitusel väljas 100-margase “Ketra-Liisuks” kutsutud rahatähe 1919. aasta ühepoolsed värviproovid ja seerianumbrita 5-margane 1919. aastast, mis on tõenäoliselt värviproov. Näha saab ka haruldasi Eesti Vabariigi kassaveksleid 1920. aastast ning madala seerianumbriga rahatähtede eksemplare, näiteks 1928. aasta 10-kroonist ja 1932. aasta 20-kroonist. Põnevate haruldustega saab Eesti Panga muuseumis tutvuda 23. märtsini.

Peredele meisterdamist ja mänge

Peale harulduste uudistamise saavad muuseumisse tulnud pered meisterdada vabariigi aastapäeva puhul suveniire, osaleda otsimismängus ja panna kokku rahapuslesid. Tublimatele on auhinnad.

Pidupäevaõhustikku aitab luua kitarrist Andre Maaker, kes esitab laulupeo repertuaarist tuntud lugusid oma plaadilt „Minu laulu pidu“.

Eesti Panga muuseum on 24. veebruaril avatud kell 9–14 ja sissepääs on kõigile tasuta.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.