Oleme ilmselt kõik kuulnud ütlust, et kulude kokkutõmbamine on piiratud meie praeguste kuludega, samas kui tulude kasvatamisel teoreetiliselt lage pole. Lihtsaim võimalus sissetulekut suurendada olevat otse loomulikult palka juurde küsida.
Kindlasti tasub palgatõusu küsimisele mõelda, kui sa a) oled alamakstud ameti tavapärase taksiga võrreldes b) teed oma tööd erakordselt hästi.
Endine Wall Streeti analüütik ja nüüdne rahatarkuse edendaja Emilie Bellet soovitab palgaläbirääkimistel järgida järgmisi pidepunkte.
Võta eraldi aega
Lepi ülemusega selleks eraldi kohtumine kokku. Palgaläbirääkimised peaksid alati toimuma selleks kokkulepitud ajal ja kohas, mitte möödaminnes kohvimasina taga või muude teemade arutamise vahel.
Tee uurimistööd
Uuri välja, mida makstakse teistele samasuguse töö eest. Oma lähemate kolleegidega võib palganumbreid olla keerulisem arutada kui viia end kurssi teiste ettevõtete töötasuga.
Vahel on osa palgainfot avalik ja internetistki leitav. Reeglina saab aga Belleti sõnul hindamatut infot suheldes valdkonna personalitöötajatega.
Pole paha mõte ka aeg-ajalt mõne konkreetse töökoha osas maad uurida – isegi kui sul pole plaanis ettevõttest lahkuda, saad tagasisidet oma “turuväärtuse” kohta.
Näita oma väärtust
Demonstreeri enda väärtust ettevõte jaoks. Kas just Exceli tabelis, aga vähemalt enda peas ja vestlusel ülemusega peaksid reastama oma viimase aja töö tulemused.
Siia alla lähevad nii lukkulöödud diilid, tehtud töötunnid ja klientidele esitatud arved kui ka näiteks uued ülesanded ja suurenenud vastutus, mida oled viimase palgakokkuleppe järel enda kanda võtnud.
Ära tõtta nõustuma
Ära karda vaikust. Ära kiirusta vestluse ajal ebamugavaid pause täitma stiilis “Aga loomulikult saan ma aru, kui…”
Samuti ei pea sa kohe ülemuse tehtud pakkumisega nõustuma, vaid võid endale paar päeva mõtlemisaega võtta, et see siis aktsepteerida või vajadusel omapoolse ettepanekuga vastata.
Ära mõtle ainult palgale
Too lauale ka muud hüved. Kaasaegne motivatsioonipakett peidab endas lisaks töötasule ka näiteks võimalust paindlikuks tööajaks või aeg-ajalt kodunt töötamiseks, lisapuhkust, koolitus- ja arenguvõimalusi.
Nii et kaalu ka muid hüvesid, mida lisaks palgale – või palga asemel – küsida.
Ära heida meelt
Kui sa esimesel korral soovitud palganumbrini ei jõua, siis uuri, millisel tingimustel see oleks võimalik ning milliseid töötulemusi peaksid selleks näitama.
Bellet julgustab väärilist tasu küsima alati, kui tead, et teed väga head tööd, mis ettevõtte jaoks väärtust loob. Sellisel juhul pole sul midagi kaotada, vaid ainult võita.