Väikese bussifirma mure: juba kaks kuud pole olnud ühtegi sõitu, aga riigilt abi pole

Bussijuhtide alampalga tõus hajutati pikema aja peale.Foto: Shutterstock

15 aastat turul tegutsenud bussiettevõtte HG Kurre juht Targo Kure pärib riigilt aru, miks pole riik toetanud bussifirmasid, mis pidid kriisi ajal sisuliselt seisma jääma – samas kui näiteks kohvikud said vähemalt kaasa müüa.

“Praegu on väga suurt kajastamist saanud abipaketid, mis on suunatud majutus- ning toitlustusasutustele. Paraku on aga absoluutselt arusaamatu, miks ei ole samasse gruppi kaasatud bussiettevõtted! 16. märtsist alates ei olnud meil üle kahe kuu mitte ühtegi sõitu! Täiesti null!” kirjutas Kure majandusministeeriumile.

Ta loetles, et tühistati kõik õpilaste kooliringid, kõik ekskursioonid nii Eestis kui välismaal ja nii edasi. Enne kriisi olid aga jaanipäevani tellimused lausa nii tihedalt peal, et firma kaalus isegi lisabusside tellimist.

Jõudumööda on firma HG KURRE Grupp aga oma bussiparki uuendanud ning seetõttu on firmal liisingud peal. Kure nentis, et pangad on tulnud vastu ja pakkunud maksepuhkust piiratud perioodiks, aga seda vaid makse põhiosale.

“Ka töötasu hüvitist oleme kasutanud. Suured tänud selle võimaluse eest! Aga sellest ei piisa. Kui pole ühtegi sõitu, siis pole võimalik maksata ka neid intressimakseid, garaaži renti, telefoni ja nii edasi,” tõdes Kure.

Kohvik saab akna kaudu müüa, aga bussifirma mitte

Nii küsibki ettevõtja riigilt, miks ei ole bussiettevõtted kaasatud otsest abi saavate valdkondade alla. “Kui mingi suvaline kohvik sai oma teenust pakkuda ka kojuveo teenusena või müüa tooteid läbi akna, siis bussid olid sunnitud täiesti seisma jääma,” märgib Kure.

Seejuures rõhutab Kure, et see ei tähenda, et kohvik ei peaks abi saama – vaid et ka bussitranspordi, eriti tellimusveo käibed on langenud praktiliselt 100 protsenti.

“See viib selleni, et sügiseks on jalul vaid väikefirmad – õigemini ühemehefirmad -, kellel on üks vana buss, millel enam kohustusi peal pole ning uuemad ja turvalisemad bussid on turult kadunud, kuna ettevõtted ei suuda oma kohustusi täita ilma abipakettideta,” kirjutas Kure.

Nii palubki ettevõtja riigil kaaluda võimalust erakorralise abi võimaldamiseks. “Ei pea silmas pangalaenu või Kredexi käendusi, vaid päris abi,” täpsustas ta.

Veel tõi ettevõtja esile, et mikroettevõtted käibega kuni 100 000 eurot saavad küll taotleda 5000 eurot tagastamatut abi, aga kui käive on paar korda suurem, siis peab juba ise hakkama saama.

“Isegi seesama 5000 eurot aitaks paar kuud alles jäänud kohustusi katta olukorras, kustulu on null,” märkis Kure ning avaldas lootus, et aidatakse ka bussifirmasid ja lisaks laiendatakse ka väikeettevõtete ringi, kelle käive üle 100 000 euro, et saada tagastamatut abi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.