Uudis

Valge snusi võidukäik kogub üha hoogu ning on riigile toonud sadu tuhandeid maksutulu

Snusi müük Rootsis. Sellise valikuni Eesti veel ei küüni ning tubakaga snusi siin müüa ei tohi, ent tubakavaba variant on leidnud oma austajad.Scanpix

Sel aastal Eestisse jõudnud igati legaalselt müüdava valge snusi populaarsus kasvab üha – septembris koguti kaubalt aktsiisi mitu korda enam kui varasematel kuudel kokku.

Juba veidi üle kolme kuu on Eesti poodides müügil tubakavaba huuletubakas. Algselt oli kaup müügil vaid spetsiaalsetes e-sigaretipoodides, ent nüüd on valgne snus müügil juba tanklates ja R-Kioskites.

Tavaline tubakat sisaldavat snusi Eestis müüa ei tohi, ehkki must turg on olemas ning küllaltki populaarne. Valget snus, mis tubakat ei sisalda, ent nikotiini küll, on aga lubatud. See on kvalifitseeritud tubaka tahkeks aseaineks ning kauba eest tuleb maksta aktsiisi.

Riigile on snusi võidukäik toonud juba märkimisväärset tulu – sellel aastal on tubaka tahke aseaine eest tasutud aktsiisi septembri lõpu seisuga 258 680 eurot, avaldas maksu- ja tolliameti (MTA) pressiosakond.

Arvestades, et tubakavaba snus tuli turule vaid mõni kuu tagasi, on see märkimisväärne summa. Seejuures tasuti septembris aktsiisi 174 930 eurot ehk müük aina suureneb.

Kahandab musta turgu

Tavaline tubakat sisaldava snusi müük on Eestis käinud juba aastaid. Kas valge snusi legaalne müük on seda ka mõjutanud?

“Nikotiinipadjad on praegu legaalne alternatiiv illegaalsele snusikaubandusele. Jah, nikotiinipatjade turule tulek muutis snusi hinnad odavamaks ning nõudluse väiksemaks,” ütles maksuameti pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri.

Siiski ei julgenud ta teha pikaajalist prognoosi, kas tulevikus võib legaalne alternatiiv musta turu kokku kuivatada või selle suurust oluliselt vähendada. “Kuna nikotiinipadjad on turul olnud liialt vähe aega, siis on vara veel teha kaugeleulatuvaid järeldusi, kui palju see lõpuks snusikaubandust mõjutab,” rääkis Tabri.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.