Valimised tunduvad igavad? Siis mitte, kui ennustusportaalis oma raha mängu paned

Samal ajal kui erakonnad end enne valimisi huvitavaks teevad, saab nende edule panustada ennustusportaalides.Kollaaž

Kui panustad ennustusportaalis valimistulemustele, võid heal juhul teenida tagasi kuu või paari üüri. Üldiselt tuleks aga arvestada sellega, et ilmselt sa sinna paigutatud raha enam kunagi ei näe. Tegu on ikkagi hasartmänguga, mitte investeeringuga.

Asja taga on mängu ilu

Sel aastal saab pühapäevaste valimiste tulemusi ennustada Betsafe’i ja Coolbeti portaalides. Tegu pole neile suure äriga, sest inimesi, kes poliitikast piisavalt huvituks ja viitsiks süvenenult tõenäosuste üle juurelda, pole ülemäära palju.

Valimiste arvelt rikastumine tundub ehk isegi veider kontseptsioon. Hääletustulemustele mängivad poliithuvilised ütlevad aga, et nagu hasartmängu puhul ikka, pole asi ainult rahas. Isegi minimaalne panus näiteks sellele, et Mihhail Kõlvart saab rohkem hääli kui Yana Toom (koefitsiendi järgi on see päris kindlasti nii) teeb valimiste jälgimise määratult põnevamaks.

Kuidas see töötab?

Portaalid kasutavad koefitsientide väljamõtlemiseks proffide, poliitikas hästi orienteeruvate, aga ise kõrval seisvate, konsultantide abi. Nemad tuginevad valikuid koostades paljudele muutujatele. Nende seas on muidugi erakondade toetusnumbrid, kandidaatide varasemad tulemused, teised samas valimisringkondades üles seatud kandidaadid, laiemad poliitmaastiku suundumused jpm.

Linnaosa vanem Raimond Kaljulaid sai eelmistel kohalikel valimistel uskumatud 5534 häält. Oleg Tesla aga on saanud tuntuks sellega, et tal on õnnestunud Paldiski raadio esindajana mitu korda pääseda Vladimir Putini pressikonverentsile. Nii ebatõenäolist paari te kindlasti portaalidest ei leia.Fotod: kollaaž erakondade kodulehtedelt.

Paare koostades on asja idee panna kõrvuti küllaltki tõenäolised valikud. Pole ju mõtet küsida, kumb saab Põhja-Tallinnas rohkem hääli, kas keskerakondlasest linnaosavanem Raimond Kaljulaid või Eestimaa Ühendatud Vasakpartei kandidaat Oleg Tesla. Kihlveo korraldaja huvi on leida mõlemale poolele sama palju pakkujaid, siis on nende risk võimalikult väike.

Esialgsed koefitsiendid hakkavad automaatselt muutuma, vastavalt sellele, milliseid panuseid tehakse. Näiteks võib eeldada, et Rainer Vakra aktsiad on pärast plagiaadisüüdistuse esiletulekut oluliselt langenud. Need, kes enne seda tema peale suurelt panustasid, ei ole kindlasti selle üle õnnelikud, sest juba tehtud diil jääb jõusse.

Mismoodi panustatakse?

“Minu lähenemine on panustada alati asjadele, mida ma pean väga tõenäoliseks,” ütleb üks kogenud mängija. Tõsi, sellistel asjadel on tihti päris madal koefitsient, st võidu korral ei ole teenistus väga suur.

Siiski tuleb asju vaadata perspektiivis. “Ütleme, et koefitsient on 1,1. Oletame, et teed panuse päev enne valimisi. Võidu korral saad niimoodi ühe päevaga 10%-lise tootluse. See pole tegelikult üldse mitte halb tehing. Tavapäraste investeeringute puhul on 10% aastas päris hea tootlus,” selgitab ta.

Alternatiiv on püüda leida paare, kus koefitsient on suurem, aga tundub millegipärast olema “vale”. Sel juhul peab olema hea põhjus, miks arvad end olevat targem kui koostajad.

Kui laialt tasub ette võtta? “Eesti valimistel saab kihla vedada, ma pakun umbes 40 asja peale. Minu seisukoht on, et pole eriti tark strateegia püüda kõiki asju ära arvata. Kui tulemuste ennustamine oleks nii lihtne, poleks valimisi mõtet korraldadagi,” ütleb üks mängija.

Mida ennustada saab?

Võitja

Betsafe’i koefitsiendi järgi on kaugelt ees Keskerakond, kaks korda vähem tõenäoline on Reformierakonna võit. Tõenäosus, et Vabaerakond võidab, on koefitsiendiga 1000. See tähendab, et Kaul Nurme juhitud partei võidu korral saad oma raha tuhandekordselt tagasi.

Vaatame aga täna hommikul avaldatud ERRi tellitud reitinguid ja näeme, et Vabaerakonna toetus on 2% peal, kaugel alla valimiskünnist. Nii et võimalust neile panustades rikastuda tegelikult pole. Sama hästi võid selle raha anda kellelegi, kel seda rohkem vaja.

Koalitsioon

Kõige väiksema koefitsiendiga – st kõige tõenäolisemaks peetav – variant on Keskerakonna-Reformierakonna koalitsioon. Kui tahad ujuda vastuvoolu ja niipidi õnnestumise korral rohkem teenida, vali Reformi-EKRE koalitsioon koefitsiendiga 25. Aga kui tõenäoline selline valitsus oleks, olukorras, kus Kaja Kallas on välistanud koostöö EKREga?

Mandaadid

Betsafe pooldab varianti, et sotsid saavad üle 10 koha uues Riigikogus, EKRE alla 19.

Paarid

Kes teeb oma ringkonnas parema tulemuse – Rainer Vakra vs. Lauri Hussar? Siim Kallas vs Jevgeni Ossinovski (viimasel pole lootustki)?

Coolbet pakub veel võimalust hinnata, kui palju naisi parlamenti pääseb, ning seda, kas Eesti 200 saab sisse või jääb ukse taha.

Ahjaa, juhul kui te olete murdnud pead, kuidas võiks Mart Sanderil ja Anu Saagimil valimistel minna, siis Betsafe’i ennustuse järgi teeb Sander Saagimile ära.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.