Uudis

Välisreisil tasub rahaasjus olla eriti valvas

Viipemakset kasutades tuleb kindlasti summat kontrollida.Foto: Shutterstock

Ehkki reisimisvõimalused on koroonapandeemia tõttu sel suvel piiratud, jagub siiski ka neid, kes välisreisi ette võtavad. Teise keskkonda jõudes võtab puhkusemeeleolu paratamatult võimust ja sageli juhtub, et inimesed ei pööra oma rahaasjade turvalisusele vajalikku tähelepanu. Swedbanki rahaasjade teabekeskus jagab välisreisile sõitjaile seitse nõuannet, mida võõras riigis nii kaardiga kui sularahas tasudes tuleks silmas pidada.

Enne viipamist kontrolli summat

Viipemakseid saab teha nii Eestis kui ka välismaal kohtades, kus on nähtaval vastav tähistus. Sama sümbol on ka viipemakse võimalusega kaartide peal. Kui Eestis on viipemakse limiidiks 50 eurot, siis teistes riikides võivad limiidid olla suuremad. Enne kaardiga viipamist kontrolli, et makseterminalis olev summa vastab sinu ostusummale. Kes viipemakseid teha ei soovi, saab selle võimaluse interneti- või mobiilipangas sulgeda.

Pangaautomaate kasutades ole tähelepanelik

Pangaautomaatide ülesehitused on erinevad. Osa automaate väljastab enne sularaha ja siis alles pangakaardi, kuid on ka automaate, mis tagastavad esmalt kaardi ja seejärel väljastavad sularaha. PIN-koodi sisestamisel tasub samuti olla hoolas ning vajadusel varjata koodi sisestamist käega. Kui märkad pangaautomaadi küljes midagi ebatavalist, näiteks liimijälgi kaardipilu juures või seda, et klaviatuur on ebatavalise kujuga, siis hoidu kaardi sisestamisest ja teavita sellest panka.

Tasub ka teada, et sularaha väljavõtmine välismaal on tasuline. Teenustasu koosneb üldjuhul kahest osast – fikseeritud tasu ning teatud protsent väljavõetavast summast. Näiteks 100 euro väljavõtmine võib maksta ligikaudu 5 eurot.

Ära lase oma pangakaarti silmist

Kaupluses või teenindusasutuses kaardiga makstes ole alati juures, kui kaarditehingut tehakse. Ära luba teenindajal viia oma kaarti tagaruumi, sest on oht, et teenindaja läheb kaardiga taharuumi eesmärgiga teha pangakaardist koopia.

Vaata üle oma pangakaardid

Enne reisile minekut tasub üle vaadata oma pangakaartide limiidid. Seda saab mugavalt teha kas interneti- või mobiilipangas. Kaartidele tuleks seada mõistlikud limiidid. Lisaks tasub üle kontrollida oma pangakaartide kehtivusajad. Vajaduse korral uuenda kaarte enne välismaale minekut, sest välismaal olles võib kaardi taotlemine ja kättetoimetamine võtta aega ning sellega kaasnevad ka lisakulud. On kasulik, kui reisil on kaasas vähemalt kaks pangakaarti. Kui üks kaob, saad kasutada teist. Ka tasub üle vaadata kaartide tingimused ja kasutusvõimalused, sest osa kaartidega kaasneb reisi- või ostukindlustus.

Maksmisel eelista välisvaluutat

Riikides, kus ei ole käibel euro, tasub eelistada maksmist kohalikus valuutas, seda nii sularahas kui ka pangakaardiga arveldades. Kui makseterminal küsib enne tehingu sooritamist, kas ostja soovib tasuda kohalikus valuutas või eurodes, tasuks eelistada välisvaluutat, sest see on üldjuhul soodsam.

Uuri, kas ja millise kaardiga saab sihtkohas maksta

Maailmas on enim levinud Visa ja MasterCardi kaardid, mille kasutusvõimalused on sarnased. Enne reisile minekut kontrolli, kas saad oma kaardiga sihtkohariigis sularaha välja võtta. Üldjuhul kehtib reegel, et kui reisi sihtkohas on olemas ühe või teise kaardibrändi pangakaarte aktsepteerivad sularahaautomaadid, saab sealsetes poodides samade kaartidega ka tasuda. 

Kaardi kaotamisel sulge see viivitamatult

Kui kaart kaob või see varastatakse, siis teavita sellest kohe oma panka. Osa pankade mobiilirakendustes on võimalik ka ise kaart ajutiselt sulgeda ja see ülesleidmisel taas avada. Kui sulged kaardi kohe, väheneb oluliselt võimalus, et keegi saab sinu kaarti kuritarvitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.