Uudis

Valitsus annab järele: lobigruppide kära saatel vinduv apteegireform avatakse aruteludeks

Apteek Kundas. Pilt on illustratiivne.Scanpix

Riigikogus kogunenud valitsuskoalitsiooni töörühm leppis kokku, et aruteludeks avatakse apteegireform, mis peaks jõustuma juba tuleva aasta kevadel.

“Eesmärk on tagada üle Eesti ravimite kättesaadavus praeguses mahus ja kindlustada, et ravimite hind püsiks taskukohasena,” ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder. “Töörühm arutab apteegireformi järgnevatel nädalal erinevates formaatides.”

Mis on apteegireform?

Ravimiseaduse muudatused võeti vastu juba 2014. aastal ning need peaksid praeguse plaani järgi jõustuma tuleva aasta 1. aprillil. Sel kuupäeval lõpeb apteegireformi üleminekuperiood, mille jooksul tuleb apteegid viia nõuetega vastavusse.

Üks olulisemaid muudatusi näeb ette, et apteegi enamusosalus peab kuuluma proviisorile, kes võib olla seotud kuni nelja apteegiga, mis asub üle 4000 elanikuga linnas ning peab neist ühes ka juhatajana töötama.

Ühtlasi keelab reform ravimite hulgimüüjatel apteekide üle kontrolli omada ning sätestab, et üldapteegil ei saa olla haruapteeke linnas, kus on üle 4000 elaniku.

Omandireformi üks eesmärke oli vähendada ärihuvide mõju apteegiteenusele. Praegu on näiteks ravimite hulgiturul suurim tegija Margus Linnamäe ettevõte Magnum, apteegiturul on aga väga tugeval positsioonil talle kuuluv Apotheka kett.

Apotheka ise on bränd – frantsiisi põhimõttel kuulub ketti ka mitmeid apteeke, mille omamisega pole seotud ükski Linnamäe ettevõte. Samas aga kuulub näiteks Magnumi kontserni firma Terve Pere Apteek OÜ, mis omab 85 Apotheka kaubamärgiga apteeki.

Praegune seis: kaks kolmandikku ei vasta nõuetele

Ravimiameti kodulehel seisab, et 1. oktoobri seisuga vastab kõikidele tuleval kevadel jõustuvatele nõuetele – proviisoromand, hulgimüüja mõju puudumine ning suurtes linnades haruapteekide tegevuse lõpetamine – vaid 167 apteeki, mis teeb 34% kõigist üldapteekidest.

See tähendab, et nõuetele mittevaatavaid apteeke on 329 ehk kaks kolmandikku kõikidest apteekidest, kusjuures reformi tähtaeg kukub juba poole aasta pärast.

Nõuetele mittevastavad apteegid paiknevad peamiselt suurtes linnades, kus nõuetele mittevastavate apteekide osakaal on 76%, samas kui maal ja väikelinnades on see 48%.

Oluline osa reformi õnnestumisest on selle taga, et hulgimüüjatega seotud firmad müüksid enda osaluse proviisoritele, see aga toimunud pole – esindusorganisatsioonid ise väidavad, et proviisorid pole ostu vastu erilist huvi üles näidanud, ent meedias on välja toodud, et ka firmad ise pole altid müüma ning on omalt poolt astunud samme, et reform ei õnnestuks.

Septembri lõpul saatis Eesti Apteekide Ühendus – sinna kuulub sinna kuulub rida Magnumiga seotud apteeke, ent ka Euroapteegi, Benu ja Südameapteegi ridadesse kuuluvaid – riigikogu sotsiaalkomisjonile märgukirja, kus kuulutas reformi täielikul rakendumisel lausa kriisi.

Ühenduse juhi Timo Danilovi hinnangul on realiseerumas risk, et järgmise aasta aprillis sulgevad uksed ligi 300 apteeki üle Eesti. “Sulgemisoht ähvardab apteeke, mis ei vasta omandipiirangute nõuetele, see tähendab, et nende osanikeks on ravimite hulgimüüjad ja enamusosalus neis ei kuulu proviisoritele,” ütles Danilov septembri lõpus pressiteates.

“Tänaseks on selge, et kõnealuste apteekide viimine kooskõlla omandipiirangutega on ebareaalne, kuna puudub vajalik hulk proviisoreid, kel oleks piisav finantsvõimekus nende apteekide väljaostmiseks õiglase hinnaga. Patsiendid, apteekrid ja apteegid on jäänud reformi eelõhtul omapead ning ebakindlus tuleviku ees on suur,” märkis ta.

Sotsiaalminister juulis: muutusi ei tule

Koalitsiooninõukogu värsket otsust reformi ellu viimise üle arutama hakata võib tõlgendada kui järeleandmist survele ning kannapööret.

Veel juulis ütles sotsiaalminister Tanel Kiik intervjuus ERR-ile, et apteegireformis mingeid muudatusi ei tule, üleminekuaeg (mis on kestnud juba viis aastat) on olnud piisav ning seadusemuudatusi ta ei plaani.

“Minu sõnum tõepoolest on see, et seadused on vastu võetud juba viis aastat tagasi. On olnud piisav üleminekuperiood. Ja täna on mõistlik leida lahendused ja ostjad oma apteekidele, mis nõuetele ei vasta,” ütles ta juulis ERR-ile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.