Uudis

Värske uuring: 93% Eesti tippjuhtidest plaanib tänavu palku tõsta

Tänavu on oodata suurt palgatõusu.Foto: Pixabay

Ligi 300 Eesti, Läti ja Leedu tippjuhi seas läbi viidud konsultatsioonifirma PwC uuringust selgus, et 2020. aastal näevad lausa pooled vastanutest majanduskasvu aeglustumist.

Samal ajal ollakse aga oma äri kasvu osas üsna optimistlikud – Eesti juhtidest näeb lausa 59%, et käive võiks sel aastal kasvada. Kõige kriitilisemaks äririskiks peavad tippjuhid aga oskustööjõu kättesaadavust, mida rõhutas lausa 93% Eesti juhtidest. Oluliselt on tõusnud ka Eesti ettevõtjate kliima- ja keskkonnateadlikkus.

Olulise ohuteguritena majandusele näevad Eesti juhid ülereguleerimist, aga ka suurenevaid maksukohustusi ja ebakindlust nii konkreetselt maksupoliitika kui ka üldise poliitilise tuleviku osas, mida mõjutab omakorda ka vägagi murettekitav populismi kasv.

Poliitilise olukorra ebastabiilsust iseloomustab ka väga madal rahulolu Eesti valitsuse tegevusega. 72% Eesti juhte on mures tööjõuregulatsioonide pärast ning kriitiliselt hinnatakse valitsuse tööd ettevõtluskeskkonna arendamisel.

Balti juhid on muust maailmast entusiastlikumad

PwC Eesti juhtivpartneri Tiit Raimla sõnul oli uuringu tulemustes üllatav aspekt see, et kuigi globaalselt on tippjuhtidel maailma majanduse osas viimase kümnendi pessimistlikuim toon, siis Eesti ja Baltikumi juhid paistavad oma regiooni majandust hinnates silma teatava entusiasmiga.

“Nähakse küll majanduse stabiliseerumist ja kasvu aeglustumist, kuid mingit ägedat pessimismi meie juhid veel ei väljenda. Oma äride kasvu nähakse aga sootuks optimistlikult ning õhku jääb küsimus, kelle prognoos tõeks võiks osutuda,” rääkis ta.

Teiseks erisuseks, mis meie regioonis eriti kriitiliselt esile tõusis, oli tema sõnul oskustööjõu kättesaadavus, mida peeti lausa suurimaks äririskiks. Palgatõusu plaanib sel aastal Eesti juhtidest lausa 93% ning ka Lätis ja Leedus on need numbrid üsna kõrged, seega tööjõu ebapiisavus on jätkuvalt meie suurimaid väljakutseid,“ lisab Raimla.

Mida arvavad Eesti tippjuhid?

Eesti tippjuhid on nii maailmamajanduse kui oma riigi majanduse kasvu kiirenemise osas ühed kõige pessimistlikumad kogu maailmas, vastavalt 9% ja 11%.

Samas ollakse enda ettevõtte käibe kasvus oluliselt optimistlikumad kui tippjuhid mujal maailmas. Põhilisteks kasvumootoriteks on orgaaniline kasv ja innovatsioon uute toodete, teenuste ja tehnoloogia osas.

Kui Läti juhid näevad Eestis suurimat välisturu potentsiaali, siis Leedu juhtide jaoks on Läti ja Saksamaa läinud Eestist mööda.

Oskustööjõu nappus on suurimaks äririskiks nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Oskustööjõu puudus takistab turuvõimaluste realiseerimist. Ligi pooltes ettevõtetes kasvab töötajate arv ja pea kõigis tõstetakse palku, kuigi Lätis-Leedus vähem kui Eestis.

Valitsuselt oodatakse eelkõige maksukeskkonna konkurentsivõimelisemaks muutmist, riigihalduse kulude vähendamist ja tööturu avamist kolmandate riikide spetsialistidele.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.