Tulude deklareerimine on alanud: vaata, mis on sel aastal oluline teada

Täna on viimane päev esitada tuludeklaratsiooni.Foto: Scanpix

Uuendatud kell 19:38 11.02.2022: Tulude deklareerimine on nüüd alanud.

Originaal: Tuludeklaratsiooni saab hakata esitama Maksu- ja Tolliametile alates 15. veebruarist kuni 2. maini 2022. Tuludeklaratsiooni esitavad residendist füüsilised isikud eelmise kalendriaasta tulu kohta.

Füüsiliseks isikuks loetakse residenti, kui tema alaline elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval.

Erinevalt varasematest aastatest ei ole enam võimalik panga kaudu e-MTA lehele sisse logida. See tähendab, et digitaalseks deklaratsiooni ülevaatamiseks ning kinnitamiseks on vaja ID-kaarti, mobiil-ID või Smart-ID olemasolu.

Tuludeklaratsiooni peavad esitama kõik füüsilised isikud, kes on teeninud mingisugust tulu. Täpsem loetelu sellest on Maksu- ja Tolliameti lehel. Tuludeklaratsioon on eeltäidetud. See tähendab, et deklaratsioonile on kantud Maksu- ja Tolliameti andmebaasis olevad andmed maksumaksja ning tema tulude ja kulude kohta.

Eeltäidetud ei ole:

  • andmed välisriigis saadud tulu kohta ja välisriigis tasutud kulude (maksusoodustuste) kohta, mida saab tulust maha arvata;
  • andmed muu vara võõrandamise kohta;
  • residendist füüsilise isiku ettevõtlusest saadud tulu vorm E.

Need andmed tuleb deklaratsioonile ise lisada.

Olulisemad muudatused 2021. aasta tuludeklaratsiooni esitamisel

Tulumaksu ei peeta kinni toetustelt, mis on lasterikaste perede elamistingimuste parendamiseks ja väieelamu energiatõhususe suurendamiseks antud.

Samuti võib füüsilisest isikust ettevõtja omatoodetud põllumajandussaaduste võõrandamisest saadud tulust, millest on tehtud dokumendiga tõendatud kulud, maksustamisperioodil täiendavalt maha arvata kuni 5000 eurot.

Kogumispensioni reformiga tehtud muudatuste kohaselt maksustatakse kogu ennetähtaegselt välja võetud teise samba raha 20 protsendise tulumaksuga. Väljavõetud summa ei mõjuta üldist maksuvaba tulu (kuni 6000 eurot aastas).

Kolmanda samba ennetähtaegsed väljamaksed jällegi maksustatakse ning lähevad arvesse aastatuluna, välja arvatud need maksed, mida maksustatakse 10 protsendise tulumaksuga. Aastatuluna loetakse arvesse ka riiklikke pensioneid.

Eluaseme laenu intressid

Eraisikul on õigus tulust maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamisel võetud laenu või liisingu intressid. Üheaegselt võib maha arvata ainult ühe eluaseme soetamise laenu või liisingu intressid.

Eluaseme laenude intressimaksete kohta võimaldatakse jätkuvalt pankade internetikeskkonnas edastada infot Maksu- ja Tolliametile. Kuna vaid üks laenuga seotud inimene võib saada intresse, siis teised laenuga seotud isikud peavad selle oma deklaratsioonist kustutama.

Veel oluline teada

  • Deklaratsioonis on eeltäidetud kinnisvaratehingud, kuid lisada tuleb seotusmaksumus ning kinnisvara võõrandamisega seotud kulud.
  • 2021.aasta neljandas kvartalis saadud sünnitus- lapsendamis- või koondamishüvitise võib maksuvaba tulu hajutamiseks jagada kalendrikuudele ning 2022. aastale jääva osa deklareerida 2022. aasta tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2023. aastal.
  • Täiendava kogumispensioni ehk III pensionisamba sissemaksetelt saab tulumaksu tagasi, kui sissemaksed moodustasid kuni 15% isiku Eestis maksustatavast tulust ja jäid alla 6000 euro aastas. Oluline on see, et tulumaksu saab tagasi ainult enda kontole tehtud sissemaksetest. Lapse kontole tehtud sissemaksetelt vanem maksusoodustust ei saa – tulumaksu saab tagasi ainult konto omanik ehk laps, kui tal oli maksustatavat tulu.
  • Deklareerida tuleb ka krüptovara tehingutest saadud kasu. Oluline on seejuures, et krüptovara ei maksustata nagu väärtpabereid, vaid nagu vara. See tähendab, et inimene ei saa ühe tehingu kasumist maha arvata teiste tehingute kahjumit.
  • Tuludeklaratsioonis deklareeritakse ainult investeerimiskontole (rahakontole) tehtud sissemaksed ja kontolt tehtud väljamaksed. Kui väljamakse ületab sissemakseid, siis tekib maksukohustus. Kui kalendriaasta jooksul investeerimiskontole sissemakseid ega investeerimiskontolt väljamakseid ei tehtud, tuleb tuludeklaratsiooni tabelis 6.5 teha vastav märge.

Maksuvaba tulu arvestamine

  • aastatuluga kuni 14 400 eurot on maksuvaba tulu 6000 eurot aastas,
  • aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400),
  • aastatuluga üle 25 200 euro on maksuvaba tulu 0.
Allikas: MTA

Erinevaid maksusoodustusi, mida võimaldatakse tuludeklaratsiooniga deklareerida ning tagasi saada näeb SIIT.

Kõik deklaratsiooniga seotud küsimused palub Maksu- ja Tolliamet:

  • Helistada 880 0811 – deklareerimise kohta käivad küsimused, abi nii paber- kui ka elektroonilise deklaratsiooni täitmisel, füüsiliste isikute ja füüsilisest isikust ettevõtjate maksustamine.
  • Kirjutada e-posti aadressile eraklient@emta.ee
  • Saata oma küsimus e-MTAs  rubriigis Suhtlus – Kirjavahetus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.