Veebikelmid said ohvritelt kätte kümneid tuhandeid eurosid

Ohvrid räägivad, kuidas nad õnge võeti

Kelmid tüssavad ausaid inimesi internetis ja telefoni teel.Foto: Shutterstock

Põhja prefektuur alustas teisipäeval kriminaalmenetlused kümne kelmusjuhtumi osas, mille läbi jäid kannatanud ilma kümnetest tuhandetest eurodest. 

Esimese juhtumi puhul sattus 47-aastane mees Facebookis veebilehele ingoinvest.com reklaamile. Kauplemisplatvormi maaklerid lõid mehele ebaõige ettekujutuse tegelikest asjaoludest, aitasid tal avada kauplemisplatvormil konto ja teha kontole esimese sissemakse summas 212 eurot. Lisaks said nad  kaugjuurdepääsu mehe arvutile, avasid tema nimelt krüptorahakotte, vormistasid tema teadmata kiirlaenud summas 6500 eurot ja 1950 eurot ning teostasid tema kontodelt ülekandeid krüptoraha vahendusfirma Coinbase Ireland ltd kaudu kogusummas 12 600 eurot ja 4300 eurot. Kelmusega tekitatud kogukahju ulatus 17 112 euroni. 

Teise juhtumi puhul helistati 45-aastasele mehele Poola suunakoodiga numbrilt ning pakuti võimalust kaubelda aktsiabörsil kauplemisplatvormi eurostandarte.com vahendusel. Mees tutvus veebilehega, avas seal endale konto ning teostas esimese sissemakse summas 208,68 eurot, sisestades enda pangakaardi andmed samale lehel. Pärast seda kui suhtlusrakenduse Whatsapp kaudu soovisid maaklerid AnyDesk ja Metatrade 4 programmide paigaldamist mehe telefoni ja nõudsid täiendavalt isiklike dokumentide ja korteriarvete saatmist neile, sai mees aru, et tegemist on kelmidega ning soovis enda sissemakse tagamist, millest aga keelduti ja jätkati nõudmist kauplemisplatvormil jätkamiseks. 

Kolmanda juhtumi puhul helistati 52-aastasele mehele numbrilt +372 616 2222, tutvustati end SEB panga töötajana ja väideti, et keegi üritab varastada raha tema kontolt. Selle tõkestamisemiseks paluti sisestada PIN-kood, et nad saaksid panna kaitseprogrammi. Teataja seda tegigi. Lõpuks avastas mees, et tema kontolt on edasi kantud 6139 eurot. 

Ühtlasi teatas 29-aastane mees politseile, et langes kelmide ohvriks ning andis neile telefonitsi oma pangaandmed. Mehe pangakontolt on edasi kantud 4000 eurot.

Viienda juhtumi puhul leidis 59-aastane naine okidoki veebilehelt töökuulutused, kus pakuti firmade Worldline OÜ ja Everypay AS-i nimelt kaugtööd pangaülekannete tegemiseks enda pangakonto kaudu. Naine andis kuulutajale märku, et on huvitatud tööpakkumisest. Mõlemast kohast saadeti suhtlusrakenduse Viber kaudu naisele veebilehtede viited, kus ta pidi end registreerima ning tuvastama internetpanga tunnuse ja Smart-ID PIN koodidega. Seejärel tuli teade, et ta võib asuda tööle Wordline Payment Estonia OÜ-s. Tegelikkuses vormistati naise nimele tema teadmata kiirlaen summas 6500 eurot. Lisaks teostati tema teadmata ja osaluseta naise kontolt kaks ülekannet summas 990 eurot. Panga kaudu õnnestus naisel osa rahast tagasi saada. Kelmide poolt tekitatud kahju kokku on 4506 eurot. 

Kuuenda juhtumi puhul helistas 43-aastasele naisele telefoninumbrilt +372 631 0130 tundmatu naine, kes tutvustas end Swedbanki töötajana ja teavitas, et kannatanu pangakontolt tehakse imelikku tehingut. Helistaja teadis kannatanu nime, isikukoodi, pangakaardi ja krediitkaardinumbrit ning internetipanga kasutajatunnust. Ülekande tõkestamiseks pidi kannatanu sisestama läbi Smart-ID oma PIN1 ja PIN2 paroolid. Selle tulemusena tehti kannatanu teadmata tema pangakontolt ülekanne summas 2470 eurot. 

Seitsmenda juhtumi puhul helistati 54-aastasele mehele numbrilt +3726880400, tutvustati end SEB panga töötajana ja väideti, et keegi üritab varastada raha tema pangakaarilt. Kelmid palusid mehel sisestada oma PIN-koodid, et nad saaksid panna kaitseprogrammi kontole. Hiljem avastas kannatanu, et tema kontolt on edasi kantud 1400 eurot. 

Kaheksanda juhtumi puhul helistati 57-aastasele naisele numbrilt +3727248601, tutvustati end Swedbanki töötajana ja väideti, et keegi üritab varastada raha tema pangakaarilt. Kelmid palusid naise PIN-koodi, et nad saaksid kontole panna kaitseprogrammi. Hiljem avastas naine, et ema kontolt on kandunud 10 000 eurot. 

Üheksanda juhtumi puhul helistati 46-aastasele mehele ning tutvustati end Swedbanki töötajana ja väideti, et keegi üritab varastada raha tema kontolt raha. Selle tõkestamiseks palus helistaja mehel sisestada sisestada PIN-kood, et nad saaksid panna kaitseprogrammi. Seda mees tegigi, kuni avastas, et tema kontolt on kadunud 6188 eurot. 

Kümnenda juhtumi puhul helistati 51-aastasele kannatanule väidetavalt Swedbankist. Mees andis helistajale oma panga kasutajatunnuse ja paroolid. Veidi hiljem avastas, et kontolt oli edasi kantud 1550 eurot. Mees teavitas juhtust koheselt panka ning pangal õnnestus blokeerida kelmide poolt tehtud laenutaotlus mehe nimel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.