Uudis

Veel üks Eesti investorite seas populaarne ühisrahastaja kadus päevapealt

Envestio koduleht 2018. aastal. Praeguseks see enam ei tööta.Foto: kuvatõmmis / Internet Archive.

Kirjutasime sel nädalal, et Eestis registreeritud ühisrahastusplatvorm Kuetzal sattus skandaali ning pani päevapealt uksed kinni. Nüüd on internetist jäljetult kadunud veel üks Eesti ühisplatvorm, Envestio.

Platvorm pakkus ettevõtetele sildfinantseeringut – projektid ulatusid kinnisvarast logistika, tootmise ja energiasektorini. Laenude tähtaeg oli üldjuhul kuni kaks aastat, kusjuures intressi pakkus platvorm enamasti 20% kanti.

Nüüd – nädal aega pärast Kuetzali äri järsku lõppu – on internetist jäljetult kadunud ka Envestio veebikülg, mis näitab platvormi asemel veateadet. Mingit infot selle kohta, kuidas tagasimaksed kulgevad ning kuidas platvormile investeeritud raha liigutada, ei ole.

Murelikud investorid nii Eestist kui ka välismaalt on moodustanud Facebooki ja Telegrami gruppe ning arutavad võimalusi juriidiliseks sekkumiseks. “Praeguseks näib selge, et keegi Envestiost ei kavatse vastata e-mailidele või sotsiaalmeediasõnumitele,” nendib olukorda kokku võttev sõnum ühes Facebooki grupis.

Envestio teemal on sõna võtnud teiste seas ka populaarne Eesti finantsblogija Rahakratt, kes oma postituses vabandab lugejate ees, et tema ajaveebis pikalt Envestio soovituskood üleval oli.

“Tõenäoliselt on Envestio poisid ja tüdrukud selle rahaga, millega mina pidin oma vanaduspõlve palmi all veetma, hoopis ise palmi alla läinud. Envestio leht on maas, meeskond kustutab oma profiile sotsiaalmeediast ja mitmes avalikus ja vähemavalikus sotsiaalmeediakanalis on lugusid, kuidas keegi on nende kontorit otsimas käinud ja keegi suhtleb politseiga jne,” kirjutas Rahakratt, kes ise on portaali kaudu investeerinud ligikaudu 4500 eurot.

Ühendus võttis sõna

Mures pole ainult investorid. Samme on astunud ka Euroopa Ühisrahastuse Võrgustik (ECN) ehk ühisrahastajate üleeuroopaline esindusorganisatsioon, mis on nii Kuetzali kui Envestio suhtes ette võtnud karme samme ning andnud olukorrast märku ka Eesti ametivõimudele.

“ECN ei saa praegusel ajahetkel hinnata, kas platvormid on seadust rikkunud. Ent üldine olukord ei näi adekvaatne. Loodame, et olukord mõlemas Eesti platvormis – Kuetzalis ja Enevestios – on ajutine ning loodame, et nii investorid kui platvormid saavad kiire ja soodsa lahenduse,” seisab liidu ametlikus avalduses.

Geenius on kommentaaripalvega pöördunud nii Envestio kui ka PPA ja prokuratuuri poole. Kui vastused laekuvad, toome need ka teieni.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.