Veel üks võimalus energiakriisi leevendamiseks läks täna riigikogus arutlusele

Sotsiaaldemokraadid tahavad lõpptarbijale väiksemaid elektriarveid.Foto: Scanpix

Riigikogu asus täna arutama sotsiaaldemokraatide eelnõu, mille eesmärgiks on võtta järgmisel aastal ajutiselt riigi kanda elektrihinna komponentidest taastuvenergia tasu, et leevendada Eesti inimeste energiakriisist tingitud hinnašokki.

“Riigi kohus on kaitsta kodutarbijaid ja ettevõtteid kõrgete hindade eest. Valitsus ei saa muuta elektri börsihinda, küll aga on tema võimuses mõjutada neid elektrihinna komponente, mis on riigi kontrolli all.  Elektriaktsiisi kõrval on selleks taastuvenergiatasu. Taastuvenergiatoetuste maksmise koormus tuleb võtta riigieelarve kanda,” ütles sotside fraktsiooni liige Jevgeni Ossinovski.

Sotsiaaldemokraadid teevad valitsusele ettepaneku hüvitada võrguettevõttele Elering uuel aastal täies mahus taastuvenergiatoetuste summa, et tarbijateni jõuaks väiksemad elektriarved. Taastuvenergiatasu moodustab ligikaudu kümnendiku elektri lõpphinnast. 

See muudatus tähendaks riigieelarvest umbes 100 miljoni euro suurust väljaminekut, mida on võimalik katta täiendavatest eelarvetuludest. Ossinovski sõnul on see summa leitav, sest märkimisväärselt kasvab nii käibemaksu kui ka kvooditulu laekumine.

Keskerakond rääkis käibemaksu langetamisest

Keskerakonna juht ja riigikogu esimees Jüri Ratas reageeris kallinenud elektrihindadele novembri alguses sotsiaalmeediapostituses, öeldes, et energia käibemaksu langetamine oleks järgmine samm, kuidas elektri hinnaralli mõjusid leevendada. Juhinduda ei soovitatud sealjuures ainult praegusest olukorrast, vaid leida püsiv lahendus ka edaspidiseks, kui energiahinnad peaks jälle kõikuma.

Elektrihinna tõus mõjutab suuresti neid peresid, kelle kuu eelarve kulub nullini, mistõttu säästmiseks või tagavarafondi kogumiseks neil vahendeid lihtsalt ei ole. Veel vaesemaks jäävad hindade kallinemise tõttu need, kelle majanduslik olukord oli keeruline juba enne energiahindade tõusu.

Reformierakondlasest koalitsioonipartner ja rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus leidis, et käibemaksu langetamine mõjuks positiivselt eelkõige jõukamatele ning abi tegelikele abivajajatele oleks marginaalne. Energia käibemaksu langetamise mõtet ollakse valmis uuesti arutlusele võtma, kui olemasolevatest meetmetest ei piisa.

Juba vastu võetud meetmetena on valitsus otsustanud, et oktoobrist märtsini makstakse võrguoperaatoritele võrgutasu poole võrra vähendamiseks 90 miljonit eurot, aktsiisitõusud lükatakse edasi ja vähemkindlustatud perekondadele pakutakse omavalitsuste kaudu arvete kompenseerimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.