Viiendik eestimaalastest teeb tasuta ületunde. Kui palju selle eest tegelikult maksma peab?

Viiendik eestimaalastest teeb tasuta midagi, mille eest tegelikult hüvitist peaks saama.Shutterstock

Täna avaldatud CVKeskus.ee küsitlusest selgus küllaltki jahmatav statistika: 47% töötajatest teeb regulaarset ületunnitööd ja 19% töötajatest ehk pea viiendik teeb seda omakorda täiesti tasuta.

Mida ütleb selle kohta seadus? Kuidas peaks tööandja ületunnitöö hüvitama?

Tööinspektsiooni juhendi järgi on siinkohal esimene küsimus selles, kuidas tööandja ja töötaja omavahel ületundide tasustamise kokku lepivad. Ehk siis kindlasti tuleks töölepingus ületunnitöö hüvitamine ka eraldi ära märkida.

Seadus eeldab aga, et ületunnitöö hüvitatakse vaba ajaga. Põhjus, miks ületunnitöö hüvitamise esimene eeldus on vaba aeg, seisneb töötaja tervise ja ohutuse kaitses.

Ületunnitöö tegemisele peab järgnema piisav hüvitis, mis on suurem kokkulepitud tööaja piires tehtava töö eest saadavast tasust, st ületunnitöö ei saa olla sama „kallis” kui tavaline töötund.

Seetõttu ei saa ületunnitöö hüvitamisel vaba ajaga nimetatud vaba aeg langeda töötaja tavapärasele puhkeajale. Ületunnitöö hüvitamiseks mõeldud vaba aeg antakse kokkulepitud tööajast ning tasustatakse seetõttu nagu tavaline tööaeg.

Kui aga tööandja tahab sulle ületundide eest raha maksta, siis miinimummäär on selleks 1,5-kordne töötasu. Selles tuleb aga enne tööandjaga kokku leppida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.