Uudis

Viis asja, mis on tõenäolisemad kui see, et sa lotoga peavõidu võidad

Lotopilet.Foto: Shutterstock

Lotost peavõidu võtmine on väga ebatõenäoline – see on üsna ilmselge, sest ega muidu lotofirmadel pikka pidu poleks.

Võtsime kokku, kui tõenäoline on Eesti Loto vahendatavaid mänge võita ning piltlikustamiseks võrdlesime neid

Esiteks, kui suur tõenäosus võita on? Kui väike võit korda läheb, siis kõige parema tulemuse võib ilmselt saada Bingo Lotost, kus keskruudu mängu võidutõenäosus on 1:15. Jackpoti võitmise tõenäosus on aga näiteks üks 1,7 miljonile.

Tõenäosus saada Keno Lotoga tabamus kümme kumnest on 1:819 855. Võidusumma sõltub muidugi sellest, kui suur on su panus, näiteks 1-eurose panusega on peavõit ainult 20 000 eurot.

Põhjala riikide Viking Lottoga on tõenäosus jackpot võita aga määratult palju väiksem: see pole ei rohkem ega vähem kui 1 : 98 172 096, ehk ümardatud üks sajale miljonile.

Euroopa riikide ühises loteriis Eurojackpot on võit isegi veidi tõenäolisem: peavõidu šanss on 1 : 95 344 200. Võrdluseks olgu öeldud, et sel nädalal on ennustatav Eurojackpoti peavõit 31 miljonit, Viking Lotol järgmisel nädalal 8,8 miljonit.

Viis asja, mis on peavõidust tõenäolisemad

See osa loost on puhtalt meelelahutuslik – tegu on statistiliste faktoididega, mille oleme netist kokku kogunud. Enamik neist käib USA kohta, ent peaks andma võrdluspildi enam-vähem kätte.

1. Hairünnakusse suremine

Ühendriikide surmapõhjuste statistikat uurides selgub, et tõenäosus, et sind ründab hai ja sa sured, umbes 1: 3 748 067.

Seda statistilist näitajat kasutatakse enamasit selleks, et näidata, kui ebatõenäoline hairünnak on, hoolimata sellest, et popkultuuri tõttu võib see paljude jaoks olla suur hirm. Loto-jackpotist on see ometi kordades tõenäolisem.

2. Pühakuks saamine

Autor Gregory Baer hindab raamatus “Life: The Odds”, et tõenäosus elu jooksul pühaksuks saada on umbes üks 20 miljonile – arvestades, et maailmas on elanud umbes 100 miljardit inimest, kellest umbes 5000 on pühakuks saamiseks.

Bingo ja Kenoga võitmine on suurema tõenäosusega, ent suurtest loteriidest võib selle kõrval vaid unistada

Baer toob esile, et kui tahad tõenäosust pühakuks saada suurendada, on hea esimene samm lasta end paavstiks valida.

3. Olümpiakulla võitmine

Kui arvestada, et kaheksa aasta jooksul saad sa osaleda kahedel olümpiamängudel ning ühel mängul jagatakse välja umbes 300 kuldmedalit, on juhuslikul inimesel tõenäosus kuldmedal võita umbes üks 3,5 miljonile ehk, tõsi, parem nii Bingost kui Kenost.

See arvutus võtab aluseks, et kudlmedalid võidavad inimesed, kes on 15–35 aasta vanused, neid on maailmas ligikaudu 2 miljardit. (Arvutuskäigu tegi Quoras läbi endine kriketimängija Hamza Riazuddin).

4. Indentsed nelikud

Finantsblogi The Motley Fool vahendab, et tõenäosus olla identsete nelikute vanemaks on umbes üks 15 miljonile. Ebatõenäoline, aga siiski tõenäolisem kui enamikest Eesti lotodest peavõidu võtmine.

5. Kuningliku mastirea tõmbamine pokkeris

Siin käib jutt klassikalisest pokkerist, kus kätte jagatakse kohe viis kaarti. Motley Fool märgib, et tõenäosus, et saad kohe kuningliku mastirea, on 1 : 649 739. See on parem kui võimalus võita ükskõik missuguse Eestis pakutava arvloto jackpot.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.