Uudis

Viis kontrollküsimust investeerimisega alustajaile

Inimestel on investeerimiseks raha küll, aga teadmisi ei pruugi jätkuda.Foto: Shutterstock

Seoses pensionireformiga plaanivad nii mõnedki inimesed alustada esimest korda elus omal käel investeerimist. Selleks tasub aga põhjalikult valmistuda. Finantsinspektsioon on pannud kirja viis kontrollküsimust, millele tasub igaühel aegsasti enne investeerimisotsuste langetamist mõelda.

Mis on investeerimise eesmärk?

Enne kui otsustad investeerimisega alustada, mõtle enda jaoks läbi, miks sa seda teed. Kas soovid investeerida raha selleks, et ennast proovile panna, või selleks, et vanaduspõlves oleks võimalik investeering rahaks teha? Kas soovid teha suuremat ostu või tahad hoopis lapsele ülikoolifondi raha koguda? Vastavalt sellele otsusele saad hakata mõtlema investeeringu tüübi peale.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Kui palju raha oled valmis kaotama?

Alati tuleb arvestada, etiga investeering on risk ning iga investeeringuga võib kaotada raha. Tee endale selgeks kaotuse taluvuse piir ning investeeringut valides arvesta sellega.

Kas vajad investeerimisotsuste langetamisel spetsialisti abi või konsultatsiooni?

Enne kui sööstad oma raha investeerima, veendu, kas oled omalt poolt teinud kõik selleks, et sul oleksid olemas vajalikud teadmised ja info investeerimisotsuste tegemiseks. Tee ise ära põhjalik kodutöö, vajadusel pea nõu oma ala spetsialistiga.

Kas üksi investeerimine on kõiki sellega kaasnevaid kulusid ja investeeringu iseloomu arvestades sulle kõige soodsam variant?

Olenevalt kavandatava investeeringu iseloomust uuri välja, kas on kasulikum investeerimisega tegeleda üksi või palgata selleks mõni spetsialist. Teinekord võib omapäi investeerimine erinevaid tasusid ja aega arvestades minna kulukamaks.

Kuidas tunda ära petuskeemid?

Enne investeerimisotsuse langetamist uuri tingimata põhjalikult investeerimisobjekti tausta, vähimagi kõhkluse korral pea nõu investeerimisvaldkonna asjatundhatega. Petuskeemid on muutunud ajas järjest kavalamateks – veendu, et sind ei plaanita kurjalt ära kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.