Võib juhtuda, et näeme veel 3000 eurot megavatt-tunni eest

Sandor Liive, endine Eesti Energia juhatuse esimees.Foto: Canva

Energiaettevõtja Sandor Liive ütles teisipäeval ETV saates “Esimene stuudio”, et Eesti on energeetikas planeerimisega mööda pannud ja seetõttu on praegu näha ka tavatult kõrgeid elektrihindu, edastas rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Liive sõnul on täiesti võimalik, et lähikuudel võib hinnatipp tulla ka 3000 eurot megavatt-tunni eest.

“Energeetika tervikuna on hästi pikaajaline ja seal tuleb ka pikaajaliselt ette planeerida. Me peame tõdema seda, et planeerimise poole pealt me natukene oleme ikkagi mööda pannud. Ise tegime, ise maksame,” ütles Liive.

“Kui me vaatame Nord Pooli süsteemi, siis maksimumhind, mida me võime näha on 3000 eurot. Kas see tuleb ära? Ei oska öelda, aga võimalik see on. Sest kui me vaatame neid pakkumiskõveraid, mida Nord Pooli kodulehelt võib igaüks leida, siis alati igal päeval, igal tunnil on tootjad, kes pakuvad energiat 3000 euro eest. Siiamaani pole nad turule saanud, võib-olla mõni päev saavad,” lausus Liive.

Tegevusetus hakkab silma

“Mul on viimase kahe-kolme aasta jooksul tekkinud arusaamine, et üks asi, mille pärast ma olen siiralt mures ja see on esimene kord, kui ma ütlen seda avalikult välja, on see, et ma tegelikult ei ole näinud inimest, kes ise sisemas tunneb ja tegutseb selle nimel, et ta on vastutav. Me näeme sellist palli loopimist, et küll keegi teeb ja selle kõige ehedam näide on, et ei ole viimasel ajal väga pika perioodi jooksul Eestis tehtud mitte ühtegi suurt elektritootmise investeeringut. Millal ehitati viimane suurem tuulepark Eestis?” arutles Liive.

“Reaalsus on see, et meil kogu Baltikumis on homseks tootmispakkumisi 1500 megavatti, samal ajal kui meil nõudlus on 4500 megavatti. Ja Soomes on samamoodi 3000 megavatti puudu. Ja tulemus on see, et kõrged hinnad on homme Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes. Selleks, et tulevikus oleks elektritootmisvõimsused, on meil vaja teha investeeringuid,” rääkis Liive.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.