Kunde ärritus: miks ma selle eest maksma pean, et mulle võlga meenutatakse?!

Võlamenetlustasu nõudmine võib inimesi vihastada, aga on täiesti seaduslik. Foto: Shutterstock

Märt Põder avaldas Facebookis nördinud postituse, milles manab sidefirmat Elisa selle eest, et viimane kasseerib arvete maksmisega viivitavatelt klientidelt viieeurost lisatasu.

„Skeem on selline, et lisaks seadusega lubatud viivisele saadab Elisa klientidele meilile kordusarve ehk nn meeldetuletuse ja küsib selle eest raha. Varem tegi seda Elisa ainult väljuvate kõnede piiramise järel või millalgi järgmisel kuul vmt seoses, aga näib, et sellest kuust tehakse seda juba 20 päeva pärast arve esitamist,” kirjutas Põder (kirjapilt muutmata – toim).

“Sellise muudatuse tegemist oma arveldamise loogikas ja samal ajal selle suures punases kirjas *mitte kommunikeerimist* loen ma klientide pahatahtlikuks lüpsmiseks ning selliseid ärimudeleid ja ettevõtteid ma toetada ei soovi,“ pahandas mees.

Põder kirjutas, et ei maksa arveid automaatselt, vaid eelistab need enne üle vaadata ja maksta talle mugaval ajal ning on arvestanud, et sellisel juhul võivad rakenduda viivistasud. „Olen korra juba Elisaga suhelnud sel teemal, et ma saan arvete maksmisega ise hakkama ega vaja nende käehoidmist, st ei taha saada ühtegi nutikat “meeldetuletust” ega tasulist kordusarvet,“ kirjutas Põder.

Ärritunud mees teatas, et võlamenetlustasu kasseerimisega langes Elisa tema silmis „rämps-operaatorite ridadesse“ ja tema loobub firma teenustest sootuks.

Võlamenetlustasus pole midagi kummalist

Tarbijakaitseameti kinnitusel pole võlga meelde tuletava kirja saatmise eest tasu küsimine kuidagi seadusevastane. 

„Meeldetuletuskirja saatmine on kõige tavalisem sissenõudmistoiming. Meeldetuletuskiri on tarbijale kirjalikus või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis saadetud teade, mille ainus eesmärk on informeerida võlgnikku täitmata kohustusest, antud juhul tasumata arvest,“ ütles ameti kaubandustalituse jurist Mari-Liis Aas.

See tähendab, et võlausaldajal on õigus saata võlgnikule meeldetuletuskiri tavaposti teel, aga ka näiteks e-kirjana või SMSiga. Meeldetuletuskirjaks ei loeta võlgnevuse märkimist või selle meelde tuletamist järgmise kuu arvel.

Lepingu kehtivusajal võib teenusepakkuja nõuda võlglaselt iga sissenõutava kohustuse kohta saadetud ühe meeldetuletuse eest sissenõudmiskulude hüvitamist kuni viie euro ulatuses, märkis Aas.

„Võlausaldaja võib piiramatu arv kordi informeerida võlgnikku tasumata arvest, kuid vaid ühe saadetud meeldetuletuskirja eest on tal õigus nõuda hüvitist kuni viis eurot,” selgitas jurist. „Iga sissenõutavaks muutunud kohustuse all mõeldakse seda, et iga tasumata arve eest on võlausaldajal õigus saata meeldetuletus.“ 

Sissenõudmiskulude hüvitamise nõudmise eelduseks on, et võlausaldaja on saatnud vähemalt ühe tasuta teavituse. See tähendab, et kõige esimene meeldetuletus, mis võlgnikule läheb ja milles teavitatakse võlgnevusest, peab olema tasuta.  

„Antud juhul saatis võlausaldaja võlgnikule pärast arve tasumistähtaja möödumist e-posti teel kordusarve, mille eesmärk oli teavitada võlgnikku maksetähtajaks tasumata arvest. Seega seadusega vastuolu me sellises võlausaldaja tegevuses ei näe,“ leidis Aas.

Maksab kolmas meeldetuletus

Elisa küsib tasu teate koostamise ja edastamisega seonduvate kulude katteks, selgitas firma meediasuhete juht Taavi Teder, lisades, et tasu küsitakse üksnes klientidelt, kes pole ka pärast tasuta teavituste saamist võlga tasunud. 

Seega: kui arve maksetähtaeg on ületatud, saadetakse kliendile sõnumiga kaks tasuta meeldetuletust. Kolmas meeldetuletus, siis juba tasuline, saadetakse kliendile alles juhul, kui ta pole esimestele meenutustele vaatamata arvet ära maksnud.

Teder kinnitas, et tegu pole mingi uue nähtusega – menetlustasu kasseerimine on Elisas tavaks olnud juba aastaid.

„Klientide maksekäitumine on üldjoontes väga hea ja enamjaolt mõistetakse, et teenuse kasutamise eest tasumine on kohustus, mille klient on endale võtnud,” rääkis Teder. „Aeg-ajalt siiski juhtub, et arve maksmine ununeb, ja sellistel juhtudel saadamegi klientidele mitu meeldetuletust, enne kui küsime meeldetuletustasu.” 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.