Eesti pangad ühes kohas: kas juba täna saab kõik rahaasjad telefonis ära aetud?

Foto: Shutterstock.

Viimased 12 kuud on lisanud meie mobiiltelefonidesse mitmeid võimalusi, mis muudavad niigi sujuva asjaajamise pankadega veel lihtsamaks ja igapäevaste ostude tegemiseks ei pea enam rahakottigi poodi kaasa võtma.

E- ja m-pangandus on üks Eesti e-riigi osi, millega võime juba aastaid väga rahul olla. Paljude rahaasjade ajamine, mis enamikus teistes riikides eeldab kui mitte pangakontorisse kohale minekut, siis vähemalt sinna helistamist või ajakulukat meilide vahetamist pangatöötajaga, käib meie jaoks iseenesestmõistetavalt juba aastaid mõne nupuvajutusega.

Konkurents pankade vahel on aga tihe ja nii püüavadki siinsed finantsaustused üksteise võidu tuua turule väiksemaid ja suuremaid uuendusi, mis muudavad panganduskogemuse tasahaaval veel mugavamaks. Sageli tehakse ühiselt ka turuüleseid arendusi, sest arvestatav osa inimeste maksetest ei toimu siiski vaid ühe panga sees.

Uudsed nimemaksed

2020. aasta läheb kindlasti koroonapandeemia tõttu ajalukku mitte kõige positiivsemates värvides, ent kevadel 2020 sai Eestis valmis üks pikalt tehtud turuülene teenus, millega on liitunud enamik siinseid pankasid – nimemakse.

See tähendab, et inimesed saavad nüüd üksteisele raha kanda vaid telefoninumbri või meiliaadressi alusel, kui makse osapooled on oma panga mobiiliäpis selle teenuse aktiveerinud. Tänaseks kasutab teenust juba rohkem kui 50 000 inimest üle Eesti ja iga päev tehakse 3000 nimemakset.

Kauaoodatud Apple Pay

Kui Androidi operatsioonisüsteemiga uuemate telefonide kasutajad on juba mõnda aega saanud osades pankades nautida võimalust teha kaardimakseid mobiiltelefoni abiga, siis nüüd jõudis see lahendus lõpuks ka LHV ja Swedbanki klientideni, kes kasutavad iPhone’i ja teisi Apple’i seadmeid.

Nii on lisaks telefonile võimalik poes ostude eest tasuda ka oma kellaga või iPadiga. Lisaks füüsilistele maksetele saab Apple Pay’d kasutada ka paljudes äppides ja veebis, niisiis ka Mac’i arvutites. Ka Androidi kasutajaid saame rõõmustada uuendusega – Swedbanki kliendid saavad viipemakseid teha osade Garmini ja Fitbiti nutikellade mudelitega.

Paljudele meie seast teevad digitaalsete rahaasjade ajamise juures muret turvalisusega seotud küsimused. Kui kindlad saame olla, et telefoniga viipemakset tehes ei avalda me infot oma pangakonto kohta või teisigi isiklikke andmeid, mida telefon sisaldab?

Tegelikult päris kindlad. Apple Pay’ga makstes ei talletata täielikku kaardinumbrit kunagi ei kliendi seadmes ega Apple’i serverites. Selle asemel luuakse igale seadmele kontonumber, mis krüpteeritakse ja talletatakse turvaliselt. Iga tehing tuvastatakse omakorda kordumatu turvakoodiga.

Kõik Apple Pay’ga tehtud ostud kinnitatakse näotuvastuse, näpujälje või telefoni turvakoodiga. See tagab, et keegi teine ei saa Sinu telefoni, nutikella või arvutiga sinu raha kasutada.

Lapsele LHV konto vaid paari liigutusega

LHV pakub nüüd võimalust avada lapsele pangakonto nii mobiiliäpis kui internetipangas. Varem oli lapsele pangakonto avamine üsna tülikas protsess – nimelt pidi vanem tulema pangakontorisse dokumentidega kohale. Nüüd võtab lapse konto avamine elektroonilistes kanalites vaid mõne minuti ning vanemad kasutavad uut võimalust aktiivselt.

Swedbanki uus biomeetriline äpp

Lisaks Apple Pay’le ja nimemaksetele pakub Swedbank oma uues äpis klientidele biomeetrilise autentimise võimalust. See võimaldab äppi sisse logida ja kuni 100-euroseid makseid kinnitada unikaalsete biomeetriliste andmetega – sõrmejälje või näotuvastusega.

Lisaks saavad kliendid ainult biomeetriliste andmete abil uuesti sisse logimata liikuda mobiilirakendusest internetipanka. Uues äpis on ka kontojäägi vidin, mis võimaldab kasutajal näha oma kontojääki ilma rakendust avamata.

Endiselt on alles populaarne „küsi raha“ funktsioon, mille abil saab vaid paari liigutusega saata sõbrale makselingi.

Citadele makse häälkäskluse abil

Citadele panga mobiiliäpis saavad iPhone kasutajad kiirelt ja lihtsalt häälkäskluse abil makseid teha. Siri võimaldab rääkida Citadele äpiga ning makse teostada. Nii saab mugavalt telefoniga vesteldes näiteks igakuiseid makseid sooritada.

Häälmakse tegemiseks tuleb avada Citadele mobiiliäpp ja esmakordsel kasutamisel salvestada mobiiliäpis määratud makse Siri otseteena. Iphone palub makse mustandile nime panna.

Edaspidi sama makse tegemiseks tuleb öelda Sirile võtmefraas ehk maksele antud nimi ning telefonis avanebki kohe salvestatud maksekorraldus. Kliendil tuleb nüüd vaid makse kinnitada.

InBanki uus viis veebis ostude eest tasumiseks

Koroonaaeg tõi kaasa hüppelise e-kaubanduse kasvu. Inbank tõi seepeale kiirelt turule uue põlvkonna „maksa hiljem“ platvormi Indivy, mille paindlikud makselahendused pakuvad alternatiivi pangalingi või kaardiga tasumisele. Indivyga saab maksta nii mobiili kui ka arvuti kaudu osteldes, aga ka tavalises poes.

Indivy platvorm võimaldab kaupmehel pakkuda erinevaid “maksa hiljem” lahendusi. Klient saab ise nende seast sobivaima valida – kas tasuda kogu ostusumma järgmisel kuul või võrdsetes osades 3 kuu jooksul. Kuna tegu ei ole laenuga, maksab inimene kokkuvõttes ostu eest sama palju kui korraga tasudes ja ühtegi lisakulu sellega ei kaasne.

Tegu on suurepärase uudisega näiteks moekaupade austajatele, sest nüüd saab veebipoodidest ostetud rõivaste, jalanõude või aksessuaaridega kodus enne maksmist põhjalikult tutvuda.

Tänu e-poodides kehtivale 14-päevasele tagastamisõigusele saab mis tahes veebist ostetud asju kaks nädalat kodus tasuta proovida ja soovi korral need tagasi lähetada, nii et oma raha välja käima ei peagi.

Luminori uus e-kaubanduse makselahendus nii kaupmehele kui kliendile

Luminor tõi turule uudse e-poodidele mõeldud maksete kogumise lahenduse. Seda kasutades ei pea kaupmehed enam sõlmima eraldi iga pangaga pangalingi lepingut, makseid saavad aga teha paljude Eesti pankade kliendid.

Makselahendust saab kasutada nii e-poes maksete kogumiseks kui ka e-arvete lisavõimalusena, kus maksevõimalused jõuavad kliendini koos arvega.

See tähendab, et ka ostjad ei pea enam muret tundma, kas e-pood laseb nende pangast makset teostada, sest lahendus aktsepteerib makseid Luminori, Swedbanki, LHV ja SEB konto omanikelt üle Baltikumi ning samuti VISA ja Mastercardi kaartidelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.