Kas 2023.aastal on oodata kindlustusmaksete tõusu? 

Ameeriklased on mures, sest sõiduki kindlustusmakse võib peagi tõusta 9%. Foto: Shutterstock

2023. aasta toob nii USA-sse kui ka Euroopasse kindlustusmaksete tõusu. Ameeriklased on mures, sest nende kindlustusmaksed võivad peagi tõusta 9%. Majanduslikult on USA hetkel veel kaheldavas olukorras, sest inflatsioon ning muud faktorid on 2022.aasta algusest saadik riigi majandust räsinud. Ukraina-Venemaa sõda aga hoogustas selle intensiivistumist veelgi enam ning see trend ei ole siiani langenud. 

The Conference Board, mis tegeleb mittetulunduslikult äri ja majanduse globaalse hindamisega, ennustab USA majanduse langust kuni 0,3% SKP-st ning seejärel kuni 1,6% tõusu 2024.aastal. Tööturu hetkeline puutumatus aitab siiski riigimajandust hoida tõusuvees ning tagasilangust, mis põhjustaks majanduslikku krahhi, ei ole hetkel näha. 

Siiski toimetab Federal Reserve (USA nn Keskpank) intresside määra tõstmise suunas, mis otseselt mõjutab kõiki kaubanduses, ka kindlustuspoliiside pakkujaid. Keskmiselt tõuseb sõiduki liikluskindlustusmakse aastas kuni 1780 dollarini – sellist tõusu on oodata 45-s osariigis. Keskmine kindlustusmakse hinnatõus jääb kuni 8 protsendini, kuid osaliselt küündib siiski kuni 9 protsendini. 

Sõidukiomanikud on tõsiselt mures, sest peale pandeemiat ja sõja puhkemist Euroopas, elatakse päev-päeva kaupa ning tuntakse muret üleüldise eluolu üle. Iga hinnatõus lisab nii stressi, kulutusi kui ka vastutust omanikele, kelle jaoks on sõiduk oluline elu osa.

Kallimate ning luksuslike masinate nn kaskokindlustust ootab samuti hinnatõus. See aga mõjutab otseselt nende tootjate müüginumbreid. 2023.aasta algusest saadik on  luksusautode müük Ameerika Ühendriikides märgatavalt  vähenenud. Kahe esimese kuu müüginumbrid on võrreldavad 2009.aasta majanduskriisi ajal tehtud müügiarvudega.

Kas eesootav hinnatõus on otseselt seotud ka inimeste maksejõuetusega? Kindlasti, kuid hea võimalus säästmiseks on siiski parima poliisi ostmine oma sõiduki kaitseks. Eestis pakub sama võimalus liikluskindlustuse kalkulaator

Transpordistatistika büroo andmetel oli Ameerika Ühendriikides 2021. aasta septembri seisuga registreeritud ligikaudu 284 miljonit sõiduautot. See arv hõlmab era- ja ärikasutuseks registreeritud sõiduautosid, veoautosid, kaubikuid ja maastureid.

Tasub teada, et see arv muutub pidevalt, kuna uusi sõidukeid registreeritakse pidevalt juurde. Lisaks on Ameerika Ühendriikides ka palju registreerimata sõidukeid, näiteks neid, mida kasutatakse maastikul või mida hoitakse erakogudes. Arvestades sõidukite arvu riigis, teenib riik maksude tõstmise abil riigikassasse vahendeid juurde ning sellega finantseeritakse erinevaid riigi enda kulutusi. 

CNBC teavitas 2023. aasta 7.veebruaril oma veebilehel, et uskumatut 15% maksetõusu ootab vähemalt 5 osariiki, nende hulgas Alaskat ja New Yorki. Nendes osariikides võib keskmine kindlustuskulu küündida üle 3000 dollari aastas – mis on keskmise tavainimese sissetuleku skaalal üle 3%. Lisaväljaminek kindlustusele sunnib aga autoomanikke tegema raskeid otsuseid.

Eestlaste jaoks ei ole kindlustusturg samuti eelmainitust erinev. Analüütikud uurisid eelmise aasta seisu ning tegid ennustuse 2023.aastaks. Varasemalt on kindlustusmaksete keskmine kulu viimase 10 aasta jooksul langenud, kuid 2023.aasta tõotab tulla erandlik. 

Pea kõik hinnatõusuga seotud põhjused on ühel või teisel viisil seotud Ukraina-Venemaa sõja, siseriikliku majandusliku inflatsiooni ning rahvusvaheliste tegevustega. Ent kas kindlustuskulu maksete tõus 2024. aastal pöördub ning alanema hakkab, ei oska analüütikud veel täpselt öelda. 

Säästmise eesmärgini jõudmiseks tuleb:

  1. Müüa maha oma sõiduk
  2. Vahetada kindlustuspoliisi pakkuja teise vastu
  3. Rentida välja oma sõiduk kolmandale isikule ning maksta kindlustuse eest rendituluga
  4. Vähendada esmatarbekulusid
  5. Taotleda laenu

Ükski neist valikutest ei muuda siiski elu lihtsamaks ning ühel või teisel viisil kaotatakse kas rahaliselt või varaliselt. Kuidas toimida aga olukorras, kus auto omamine on eriti vajalik? Paljud on otsustanud vahetada sõiduki kasutamise ühistranspordi vastu, mis on kahjuks võimalik vaid linnaalas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.