Sisuturundus

Kaugtõestamine säästab aega ja kulusid: notariaalsete tehingute tegemiseks ei pea enam välismaalt Eestisse sõitma

Foto: Pixabay

Eesti Notarite Koda sai valmis uue teenuseplatvormi ning olulise asjana käivitati koos sellega ka kaugtõestuse pilootprojekt. Kaugtõestamine, kui uus notariaalse tõestamise alavorm, võimaldab teha üle videosilla mõningaid notariaalseid toiminguid, mille sõlmimiseks pidi varem notaribüroosse kohale minema.

Asjaajamine muutus lihtsamaks

Uus teenuseplatvorm lihtsustab asjaajamist notaritega näiteks aegade broneerimisel, dokumentide ja andmete vahetamisel ning arvete maksmisel. Üks olulisemaid uuendusi on aga see, et valikus on kaugtõestamine ehk tehingu tegemine distantsilt. Selleks luuakse e-notari programmis notari ja kliendi vahel videoühendus ning tõestamiseks vajalikud tegevused alates isiku tuvastamisest kuni dokumendi allkirjastamiseni saab läbi viia üle telesilla ja digitaalselt.

Katrin Sepp Notarite Kojast selgitab, et kaugtõestamise teel saab teha tehinguid näiteks osaühingu osadega, esitada abiellumise, lahutamise ning pärimisasjadega seotud avaldusi. Samuti saab kustutada ja loovutada teatud asjaõigusi.

Käimas pilootprojekt

Sepp toob välja, et pilootprojekti raames saab kaugtõestamise võimalust välisesindustes kasutama hakata tõenäoliselt märtsi teisest nädalast ning esmalt kasutada viies Eesti välisesinduses – Helsingis, Stockholmis, Riias, Londonis ja Brüsselis.

“Lihtsaim viis on broneerida e-notari iseteeninduses sobilik aeg ühte nimetatud esindustest. Seejärel tuleb sinna kohale minna, klient tuvastatakse, luuakse videosild, mille kaudu saab notariga vestelda, küsida küsimusi, kuulata tehingut puudutavaid selgitusi ja tehingu ka digiallkirjastada,” ütleb Sepp.

Teiseks testitakse pilootprojekti raames kaugtõestust klientidega, keda notarid juba teavad-tunnevad. “Kui tegemist on konkreetsele notarile juba varasemast tuttava ja usaldusväärse isikuga, kes ei saa või ei soovi büroosse kohale tulla ning notar on sellega nõus, saab klient kaugtõestamist kasutada ka näiteks oma kodus või kontoris. Kuid see eeldab eraldi kokkulepet notariga,” avab Sepp uue teenuse nüansse veelgi.

Kautõestamisega kaasnevad riskid

Sepp ütleb, et distantsilt tehingute tõestamisega rakenduvad teatud riskid. Näiteks võib tehinguosalisega samas ruumis viibida veel isikuid, kes sunnivad inimest tehingut tegema. Just seetõttu piloteeritakse esmalt välisesinduste abi kasutades ja notaritele juba tuttavate klientidega. Samal põhjusel on piiratud tehingute ringi.

“Samas, mida enam tehinguid kaugtõestamise abil teha saame, seda kiiremini saame pilootprojektist ka vastused, kas tehniline lahendus on usaldusväärne ning piisavalt sujuv. Kui see on selgunud, saab vastavalt pilootprojekti tulemustele edaspidi näiteks nii tehinguosaliste kui ka tehingute ja kasutajate ringi laiendada,” julgustab Sepp uut võimalust kasutama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.