Rattasõiduga säästad – aga missugust tüüpi ratas valida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Jalgratas on imeliselt lihtne liikumisvahend, mille mitmekülgsus on aastatega ainult suurenenud. Tutvustame allpool enamlevinud viise ratta valimiseks. 

Traditsioonide kohaselt – meeste ja naiste rattad

Kõige lihtsam on vahet ülemise raamitoru asetuse järgi. Meeste jalgratastel ühendab ristipulk  lenkstange ja sadulat. Naiste omadel on see allapoole toodud, et ka seelikuga mugav rattaga sõita oleks. Sadul on meeste ratastel pikem ja kitsam, naistel aga laiema kujuga ja mugavam. Mõned tootjad pakuvad veidi erksamaid rataste värve ainult naissoole. Teisalt on naisteratastel lisaks pakiraamile ka korv. Kaasavõetavad vajalikud asjad korvi ja linnatuure saab jalgrattal koos lapsega ette võtta.

Linnaratas on tavaliselt ostja esimeseks valikuks. Ka enimmüüdavamad kaherattalised Kaup24-s on linna- ja mägirattad.

Lihtsamad linnarattad saab kätte üsna vähese raha eest. Ka paari käigu lisandudes jääb ratta hind soodsasse hinnaklassi. Kõige rohkem mõjutab linnaratase hinda käikude arv ja pidurite mitmekesisus.

Uued rattatüübid

Tõukeratas täiskasvanule võib esmapilgul kummaline mõte tunduda. Aga linnas, kus suurt kiirust pole vaja arendada, aga on kiirelt vaja ühest kohast teise jõuda, tasub nende peale mõelda küll. Tõukerattad teeb atraktiivseks erinevate mudelite lai valik. Väikesed ja odavamast hinnaklassist on kerged ja kokkupakitavad. Korrusmaja elanikuna võta kerge ratas lihtsalt korterisse kaasa, jääb ära selle tarimine keldrisse. Sõitmiseks tuleb vaid lapsepõlvest meelde tuletada ratta tõukamine ja pisut pidurdamist harjutada.

Pikemaid vahemaid aitab mugavalt läbida elektrijalgratas. Raskematel teelõikudel saab tänu akule pedaalimisest pisut puhata. Liikumise- ja keskkonna sõbrad armastavad seda ratast, mis annab sõltumatuse autost või bussiliiklusest. Võrreldes linnasõidujalgrattaga on elektriliste kaal aga mõnevõrra raskem – kuskile rattal peavad ka akud mahtuma.

Kuni 180cm pikale sõitjale sobib elektriratas Airwheel R5 16“.

Sportlikumad jalgrattad

Mõned soovivad, et rattaga saaks vahetevahel hobi korras trenni teha. Tõsisema spordihingega sõitjad tahavad selleks lausa eraldi ratast. Mõlemal sooviga on meie e-poes samuti valikut.

Hübriidratas või mõnikord krossirattaks nimetatu, on neist kõige universaalsem. Sellega saab sõita linnas, pikemaid maid maanteel, aga ka looduses mõnd sõidurada läbida. Tihti leiab nende seast rattaid, mis sugu ei küsi ehk unisex rattad. Selliste jalgrataste lähtepunktiks on sõitja kehaehitus. Ka üle 180 cm pika naisel ja alla 170 cm mehe keha vajab kehaga kooskõlas olevat ratast. Ja kui sind ei ole naisena õnnistatud pikkade jalgade ja mehena kogukama torsoga, mida arvestavad traditsioonilised linnarattad, siis seda enam.

Mägirattad või maastikurattad on mõeldud  looduses rasketel maastikel liikumiseks. Jämedad kummid aitavad rasketes tingimustes sõita ja manööverdada. Samuti on neil ratastel tugev raam ja amordid.

Kiirete ja sportlikute sõiduelamuste saamiseks on mõeldud klassikaline maanteeratas. Sel küll puuduvad amordid, aga on vibratsioonikindel kerge raam. Iseloomulik sadula asend on lenkstangidest kõrgemal. Väiksem tuuletakistus võimaldab suuremat kiirust arenda.

Kõigi nende rataste hinda mõjutab lisatarvikute kvaliteet, käikude arvu ja raami kergus.

Lasterattad

Ning kust mujalt kui lapsepõlvest saab alguse armastus jalgrattasõidu vastu. Üldiselt on pedaalimine ja ratta juhtimise esmased kogemused saadud kolmerattalisega. Vanuse ja võimete kasvades liigutakse edasi abiratastega ratta juurde.

Tasakaalu hoidmine selge, saab edasi liikuda juba traditsioonide kohaselt, valides tüdrukute või poisteratta, või ostes lihtsalt lasteratta. Ja alati saab oma lapsele veidi teistsugust sõidukogemust pakkuda.

Juba kogenud tõukeratturitele on Kaup24 e-poes ka trikitamist lubavaid tõukerattaid.

Ajaga võib ju ratas pisut  muutuda, aga sellega kaasnevad hüved on püsivad. Vabadus, sõltumatus ja rõõm liikumisest.

Kaup24.ee – suur valik spordivahendeid ja hooajakaupu parima hinnaga!

Illustreeriv foto Chris Barbalis

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.