See ongi tulevik: pangad ja fintechid panevad seljad kokku

Rahamaailm ei koosne enam ammu vaid suurtest aastasadu vanadest pankadest, vaid on järjest enam liikumas etappi, kus suuremad ja väiksemad pangad on leidnud endale partneriteks edukad ja end tõestanud fintech-ettevõtted, kes aitavad uute lahenduste abil klientidele veelgi paremaid teenuseid pakkuda.

Üheks selliseks näiteks on sel nädalal alguse saanud koostöö kodumaiste EstateGuru ja LHV vahel, mille tulemusel saab nüüd LHV internetipangast näha, kuidas EstateGuru investeeringutel läheb, seega on kõik rahaga seotud info leitav ühest kohast: kliendil ei ole vaja teha muud, kui oma investeeringute lehelt kontode sidumine algatada. 

EstateGuru ärijuht Mihkel Stamm sõnas, et see samm näitab selgelt, kuidas on aastate jooksul finantsturul seis muutunud: kui veel mõnda aega tagasi võidi fintech-ettevõtteid näha potentsiaalse ohuna, siis nüüd on nii eraisikud kui ka laiem pangandusmaailm jõudnud seisukohale, et tegemist ei ole ajutise nähtusega ning sellised firmad saavad olla heaks ja usaldusväärseks partneriks.

Seda mentaliteeti aitab hästi ilmestada ka EstateGuru ning LHV koostöö, mida on juba pikalt planeeritud, kuid mis nüüd reaalsuseni jõudis, seda ilma liigse bürokraatia ja tahtliku venitamiseta. “Siin tulebki LHVle tunnustust avaldada. Nad on täna juba rohkem tehnoloogiafirma kui pank, seega läks süsteemi loomine sujuvalt, mõlema meeskonna IT-inimesed suhtlesid aktiivselt ja kõik sai efektiivselt tehtud,” räägib Stamm, lisades, et LHV oli ka pankadest esimene, kes integreeris oma tegevusega TransferWise’i.

„Alternatiivsed investeeringud on saanud tähtsaks osaks investeerimistegevusest ning seda eriti just uute investorite puhul, kelle hulk kasvab. Laenuinstrumentide fikseeritud tootlus ja ligipääs uutele põnevatele varaklassidele on leidnud investorite portfellides selge koha börsil kaubeldavate aktsiate ja fondide kõrval. See on ka põhjus, miks nüüd LHV internetipangas alternatiivsete investeeringute, ka EstateGuru portfellist, ülevaate saab. Usume, et parem informeeritus aitab meie klientidel oma riske paremini hajutada ning seeläbi olla ka edukam investor,“ rääkis LHV investeerimisteenuste juht Martin Mets. 

“Oleme avatud panganduse põhimõtteid pikalt oluliseks pidanud ja osa sellest on kindlasti partnerlus fintechidega. See koostöö alternatiivsete investeeringute pakkujatega ei ole meie jaoks esimene ega kindlasti ka mitte viimane kord, kui finantstehnoloogia uuendajatega ühisosa leiame,” lisas ta.

Kaks head annavad kokku veel parema

Kuigi pankadel ja finantstehnoloogiaettevõtetel on kohati erinevad ärihuvid, siis ei tähenda see, et üksteist tuleks näha konkurentidena, vaid pigem avardab see võimalusi mõlema jaoks. Hiljuti illustreeris sama tõsiasja Apple’i krediitkaardi turuletulek: Apple oleks täiesti võimeline edukalt sõitma vaid Apple Pay makselahenduse peal, kuid integreerides oma süsteemi Goldman Sachsi ja MasterCardiga, on võimalik klientidele pakkuda midagi palju enamat. Teiseltpoolt saavad sellest aga ka kasu pank ning taristu haldur.

Sama tõi välja ka Stamm, kelle sõnul ei tasu peljata, et klient peale investeeringu tegemist kaob klient EstateGuru jaoks ära ja jääb vaid pangast infot vaatama. “Kindlasti käivad nad ka meil. Tänane olukord on pigem see, et nad saavad oma investeeringuid ühest kohast jälgida, aga kindlasti on neil huvi ka meie platvormil käia, sest seal nad saavad teha uusi investeeringuid, näha veelgi täpsemalt statistikat kogu oma portfelli kohta ja vaadata igale laenule sisse,” kõneleb ta.

Kuigi Eesti turul on EstateGuru ning LHV koostöö esmane omalaadsete seas, siis ei pruugi see jääda viimaseks. Inglismaal ja Prantsusmaal valitseb näiteks kokkulepe, mis tagab, et kui panga kaudu mõnda projekti rahastada ei saa, peab pank kliendile soovitama alternatiivseid rahastusplatvorme. “Baltikumis nähakse mingilmääral üksteist veel konkurentidena, aga pikemas perspektiivis on sellisel koostööl hästi palju potentsiaali, näiteks fintechid suudavadki mingites aspektides olla palju kiiremad ja efektiivsemad, kui näiteks pangandus,” ütles Stamm. 

“Teiselt poolt on traditsioonilistel pankadel oma eelised olemas. Kapital on olemas, neil on suur usaldus, reeglid, mis aitavad raha hoida. Pikemas perspektiivis ma näengi et neid koostöö kohti rohkem otsitakse ja leitakse,” lisas ta.

Pank ja investeerimisplatvorm on ideaalsed partnerid

Seega ei ole pankade ja EstateGuru koostöö piiratud vaid sellega, et internetipangast saab näha investeeringute seisu, vaid lisaks sellele on EstateGuru pankadele ka heaks partneriks. 

Näiteks on hetkel EstateGuru kaudu investeeringuid tegemas üks Saksa pank, just tänu eestimaise investeeringuplatvormi pikaajalisele portfellianalüüsile ja heale tootele. “Nende jaoks ongi see osa ärimudelist, sest meie suudame olla palju efektiivsemad laenude leidmises ja nende analüüsimises. Läbi selle suudame me tuua neile häid võimalusi, kuhu oma kapitali paigutada,” selgitab Stamm. 

Samuti saab EstateGuru pakkuda korraga palju erinevaid turge, kuhu investeerida, mis tagab kokkuvõttes laiemad ja paremad võimalused teenimiseks. 

Seega võibki mõni “mobiilipank” pakkuda täna vaid äpiga maksmise võimalust, kuid EstateGuruga koostööd tehes saab endale juurde ka professionaalse laenu- ja investeerimislahenduse, mida klientidele vahendada.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.