Tahad rohkem palka: mõned nõuanded, kuidas see soov ülemusele maha müüa!

Kuidas palgaläbirääkimistel edukas olla?Foto: Shutterstock

Kui palgatõusu ootab lausa 75,1 protsenti töötajatest, siis 66 protsendil ettevõtetest pole plaanis lähiajal kellegi palka tõsta. Nii selgus tänavu märtsis CV-Online’i tööturu monitooringust. Samas selgus ka üllatav tõsiasi: koguni 79,1 protsenti vastanutest on viimase kolme kuu jooksul kandideerinud uuele töökohale ning seda just liiga väikese palga pärast.

Kas palka saab juurde küsida või on ainsaks lahenduseks otsida endale tasuvam töökoht?

Head töötajad on hinnas

CV-Online’i turundusspetsialisti Lisette Partsi sõnul on tööandjatega suheldes selgunud, et nende jaoks on väga oluline hoida olemasolevaid töötajaid. Uue töötaja võtmine on kulukas – teda on vaja koolitada ning sellega kaasnev energia- ja ajakulu on väga suur. “Kasulikum on panustada enda praegusesse töötajasse ning olla valmis temaga ka palga teemal läbi rääkima,” märkis ta. 

Enne ülemuse jutule minekut tasuks aga mõelda, milline töötaja sa oled. Analüüsi enda tugevaid külgi ning mõtle ka sellele, kuidas oma nõrkused pöörata tugevusteks. Millised on arenguvõimalused ja kui palju oled nõus panustama enesearengusse, et pakkuda ettevõttele veelgi rohkem väärtust – kas oled valmis investeerima endasse raha ja aega? 

Miks peaksid palka juurde saama? 

Aseta end juhi rolli ning leia põhjus, miks peaks tööandja sinu palka tõstma. Inimlik aspekt, et kõik kulud on tõusnud, pole piisav argument, millega ülemust “moosida”. Mõtle, millist kasu tööandja saaks, kui ta sinu palka tõstaks…

Kas oleksid tublim ja motiveeritum? Kas sinu tegevuse tulemusena võiks suureneda firma käive? Võib-olla on sul mõni hea idee, mida rakendades muutuksid kollektiivi ja firma tulemused paremaks? 

Ettevõtja jaoks on oluline, et firma kasvaks ning oleks edukas. Iga plaanitava kulu juures kaalub ta, kas see on investeering tulevikku või võiks selle pigem tegemata jätta. 

Väga hea on käia välja ka mõtteid, kuidas saaksid omalt poolt kaasa aidata ettevõtte visioonide täitmisele. Proovi leida stsenaarium, mis on kasulik nii sulle kui sinu ülemusele. 

Ole arvudes täpne

Utoopilisi summasid tööandjalt küsima minna pole mõtet. Kui suurt palgatõusu aga küsida võiks? Hea mõte on visata pilk peale oma valdkonna keskmisele palganumbrile. Seda saab teha Statistikaameti palgarakenduse abil või portaalis palgad.ee. “Kui selgub, et sinu palk on keskmisest madalam, siis on see väga hea argument palgaläbirääkimisteks,” tõi Parts välja ühe hea põhjuse, miks minna tööandja jutule. 

On vähetõenäoline, et ülemus suurendab palka üle 20 protsendi. Turvaline on küsida umbes 5–10-protsendilist palgatõusu. 

Palgalõhe pole kuhugi kadunud

Ühes ettevõttes töötavad inimesed, kellel on samad tööülesanded, ametinimetus ja -juhend, peavad saama samaväärset tasu. Parts soovitab luua töökohas kultuuri, kus palk pole saladus ning sellest julgetakse avameelselt rääkida. Kui täidate kolleegiga sarnaseid tööülesandeid, kuid tema palk on suurem, siis on alus ülemuse jutule minna olemas.

“Sealjuures on oluline arvesse võtta ka seda, kas kolleeg on töötanud asutuses sama kaua kui sina ning kas tema oskused ja ülesanded on üks ühele sinu omadega,” sõnas Parts. “Kindlasti ei ole aga mõtet sellise jutuga ülemuse juurde minna, kui oled tööl olnud kaks kuud ning saad oma kolleegist, kes on töötanud kümme aastat, vähem palka.”

Veel üks teema, millest ei saa palgast rääkides kõrvale vaadata, on sooline palgalõhe. “Kahjuks tuleb endiselt aeg-ajalt ette, et sama tööd tegeva naise ja mehe palgad on erinevad,” nentis Parts. Statistikaameti andmetest selgub, et aastatega on palgalõhe hoopis kasvanud. Meeste keskmine brutotunnipalk on naiste keskmisest 1,5 euro võrra suurem. 

Sooline palgalõhe pole kuhugi kadunud.Foto: Shutterstock

Enesekindlus ja julgus müüb 

Kui eneseanalüüs on tehtud, arvud paika pandud ja mõtted kokku kogutud, on aeg minna ülemuse jutule. Üldiselt on palga juurde küsimiseks ainult üks võimalus ning enesekindlus ja julgus on siinkohal äärmiselt olulised. On selge, et kõik inimesed pole silmast silma keerulistel teemadel rääkides väga julged. Samas ei saa üle ega ümber faktist, et ebalev ja tagasihoidlik eneseväljendus palganumbri suurendamisele tõenäoliselt kaasa ei aita. 

Hea nipp on enda kõne salvestada – harjuta, harjuta ja veel kord harjuta. Ka suured juhid ja kõnelejad harjutavad kõnepidamist ja üldjuhul lindistavad kogu protsessi korduvalt. Salvestusi kuulates ja vaadates näed, kas mõjud enesekindlalt ja usutavalt või tundub jutt pigem liiga kiirustav ning isegi agressiivne. 

Enesekoolitus tasub ära

Parts soovitab kõigil töötajatel end koolitada ja täiendada. “Nii saab pakkuda ettevõttele suuremat väärtust ning tööandja on rohkem motiveeritud teie palka tõstma,” sõnas ta. “Muidugi ei anna ühepäevane koolitus alust minna palka juurde küsima. Tegemist võiks ikkagi olla pikema enesearenguga.” 

Kasuks tulevad igasugused koolitused, kui eesmärgiks on karjääriredelil liikuda või palka juurde küsida. 

Uurige, miks ei saa

Võib minna nii, et ülemus vastab eitavalt. Sellel on aga kindlasti mingi põhjus. Äraütlemisega võib olla keeruline leppida, kuid Partsi sõnul ei tasuks siiski alla anda. “Kindlasti võiks uurida, mis on see põhjus, miks palgatõusu ei võimaldata. Kas on ehk variante, mida töötaja saaks teha, et järgmisel korral kuulda juba seda, mida loodetakse,” andis ta nõu. Võimalusel võiks panna üheskoos paika mõõdikud, reeglid ja eesmärgid, mille saavutamisel jõutakse ka palgatõusuni. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.