TOP5 eesmärki, mille jaoks on kõige rohkem raha vaja

Tagavara kogumiseks on oluline hoolikalt planeerida ja säästa, kuid vajadusel tasub kaaluda ka väliste rahastamisvõimaluste kaasamist.Foto: Shutterstock

Elus võib ette tulla olukordi, kus on vaja suuremat summat raha. Olgu selleks unistuste kodu ostmine, ettevõtte käivitamine või kallite meditsiiniliste protseduuride tasumine – mõned eesmärgid nõuavad suuremaid finantsvahendeid.

Selles artiklis vaatleme lähemalt viit olulist eesmärki, mis võivad nõuda kõige rohkem rahalist ressurssi.

Tihti kiputakse ära unustama, et alati ei pruugi olla laenud vale otsus. Kui oled veendunud enda rahavoos ning tead, et laenu teenindamine on võimalik, siis pole selles midagi halba. Kindlasti tuleb aga hoolikalt kõik lepingutingimused läbi lugeda. Olgu laenuandjaks Credit24 või mõni teine Eestis tuntud laenupakkuja – kõigil on need pisut erinevad. Loomulikult peavad kõik laenuandjad järgima ka seaduseid ja talitama vastavalt sellele.

1. Kinnisvara ost

Üks suurimaid rahalisi väljaminekuid elus on kinnisvara ost. Olgu selleks maja, korter või äripind, kinnisvara soetamine nõuab märkimisväärset summat raha.

Lisaks ostuhinnale tuleb arvestada ka mitmesuguste lisakuludega, nagu notaritasud, maakleritasud, ülekandetasud ja kinnisvaralaenu intressid. Kinnisvara ostmine võib olla elu suurim finantsotsus, mis nõuab hoolikat planeerimist ja ettevalmistust.

2. Haridusinvesteering

Haridus on üks parimaid investeeringuid endasse ja tulevikku. Kõrgharidus või erialakoolitus võib avada uksed paljudele võimalustele ja parandada karjäärivõimalusi. Kuid kõrghariduse või kvaliteetse erialakoolituse kulud võivad olla kõrged.

Õppemaks, elamiskulud, õpikud ja muud seotud kulud võivad kiiresti suurendada kogusummat. Seetõttu on haridusinvesteeringute jaoks sageli vaja olulisi rahalisi vahendeid.

3. Ettevõtte käivitamine ja laiendamine

Ettevõtte käivitamine või olemasoleva ettevõtte laiendamine võib nõuda märkimisväärset finantsinvesteeringut. Olgu selleks vajalik inventar, seadmed, tööruumid, turunduskampaaniad või töötajate palgad, äritegevuse alustamine või laiendamine nõuab sageli suuri rahalisi ressursse.

Ettevõtluse eesmärkide realiseerimiseks on vaja hoolikalt koostatud äriplaani, finantsplaneerimist ja vajadusel väliste rahastamisallikate otsimist.

4. Tervisega seotud kulud

Tervisega seotud kulud võivad olla ettearvamatud ja suured. Kallid meditsiinilised protseduurid, operatsioonid, ravimid või pikaajaline ravi võivad panna rahalist survet. Lisaks tervisekindlustusele võivad olla vajalikud lisakulud, nagu omavastutusmaksed, korduvad külastused spetsialistidele või alternatiivmeditsiini protseduurid.

Terviseprobleemidega võib kaasneda ka kaotatud töövõime ja seega sissetuleku vähenemine, mis muudab rahalise olukorra keerulisemaks.

5. Pensioniks säästmine

Pensionile jäämine nõuab piisavat finantsreservi, et tagada mugav elu pärast tööelu lõppu. Tulevase sissetuleku kindlustamiseks ja rahalise stabiilsuse tagamiseks on oluline hakata varakult pensioniks säästma.

Pensionisäästude loomiseks tuleb regulaarselt raha kõrvale panna, investeerida sobivatesse pensionifondidesse või muudesse pikemaajalisse säästmislahendustesse. Kuna pensionile jäämine võib kesta aastakümneid, on vaja koguda piisavat finantspõhja.

Valdkonnad, kus tihti kulutatakse liiga palju raha

Kuigi inimesed võivad raha kulutada erinevatele asjadele vastavalt oma eelistustele ja vajadustele, on mõned üldised valdkonnad, kus kulutused võivad tihti olla mõistlikkuse seisukohalt küsitavad. Siin on mõned näited olukordadest, kus inimesed võivad teha ebamõistlikke kulutusi:

  1. Liiga suured ja üleliigsed ostud: mõnikord võib soov osta uusimaid elektroonikaseadmeid, luksusbrände või muud tarbekaupu viia liigsete ja ebavajalike kulutusteni. Kui inimesed püüavad hoida sammu kaasaja trendidega või osta asju lihtsalt selleks, et näidata staatust või vastata ühiskonna ootustele, võib see kaasa tuua mõttetuid kulutusi ja võlakoorma suurenemist.
  2. Kallid finantsteenused ja tasud: mõned finantsteenused, nagu krediitkaardid, pangalaenud või investeerimistooted, võivad kaasneda kõrgete intressimäärade, teenustasude ja lisatasudega. Kui inimesed ei tee põhjalikku uurimistööd ja võrdlusteenuseid, võivad nad lõpuks maksma jääda liiga palju raha teenustele, mida nad ei vaja või mille väärtus pole vastavuses tasutava summa suurusega.
  3. Impulsiivsed ostud: kui inimesed ei tee eelnevat uurimistööd ega koosta eelarvet, võivad nad kalduvusel teha impulsiivseid oste, mille tagajärjeks võib olla raha raiskamine. Reklaamid, müügikampaaniad ja sotsiaalmeedia mõjutajad võivad suurendada impulsiivsete ostude tõenäosust, mis võib viia olukorda, kus inimene ostab midagi, mida ta tegelikult ei vaja ega kasuta.

Loo investeerimisplaan

Kõige rohkem raha vajavad eesmärgid hõlmavad kinnisvara ostu, haridus investeeringuid, ettevõtte käivitamist ja laiendamist, tervisega seotud kulusid ning pensionile säästmist.

Need eesmärgid nõuavad sageli suuri finantsressursse ning nende saavutamiseks on oluline hoolikalt planeerida, säästa ja vajadusel leida väliseid rahastamisvõimalusi. Kõige olulisem on luua pikaajaline finantsplaani, mis võimaldab sul jõuda soovitud eesmärkideni ja tagada finantsiline stabiilsus.

Rohkem infot leiab Credit24 blogist veebilehelt SIIT.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.