Ebareaalsed palgalubadused ja raskustes ettevõtted: lihtne lahendus laseb tulevase tööandja taustakontrolli teha igaühel

Tööpakkuja taustaga kandideerijad enamasti kuigi põhjalikult ei tutvu ja pahatihti piirdutakse vaid kuulutuses antud info uurimisega.Foto: Shutterstock

Uued väljakutsed, paremad tingimused, senisest suurem palk – olgu põhjuseks mis tahes, töökoha vahetamist tuleb ikka ette. Kui tööandjad tutvuvad inimesi värvates nende taustaga tihtipeale põhjalikult, siis vastupidine paraku nii levinud ei ole.

Ilmselt on enamik inimesi uuele töökohale kandideerimiseks CV formaadis enesetutvustust koostanud. Mis andmeid sinna kõik ei lisata: kogemused, oskused, haridus, hobid… On tavaline, et haridust ja oskusi kinnitatakse tunnistuste ja sertifikaatidega.

Tööpakkuja taustaga kandideerijad enamasti nii põhjalikult ei tutvu ja pahatihti piirdutakse vaid kuulutuses antud info uurimisega. Alati kõige halvemat eeldada pole muidugi ka mõistlik. Teisalt saab töökohta otsides või vahetama asudes vähese vaevaga ennetada kõiksuguseid muresid, mis probleemses ettevõttes tööle asumisega kaasneda võivad. Paraku pole ju ennekuulmatu, et töökuulutuses on kas palganumbrid paisutatud või on tööd pakkuv ettevõte hoopis suurtes raskustes.

Inforegistri ja ScoreStorybooki portaale haldava Kreedix Grupi juht ja asutaja Marie Rosin on äriandmete analüüsimisega tegelenud ligemale kaks aastakümmet. Ta toob välja, et kuulutustes eksitava või puuduliku info jagamine on kahjuks levinum, kui arvata oskame.

Ta toob näiteks ühe Töötukassa veebilehel tööd pakkunud ettevõtte, kus polnud ühtegi töötajat ning mis polnud maksnud ei töötasu ega makse. “Aga palka pakkus kuulutuses 3500 eurot,” märgib Rosin. Lisades, et kahetsusväärselt pole suuremad töökuulutusi vahendavad portaalid loonud tööotsijatele võimalusi ettevõtete usaldusväärsuse hindamiseks.

Tööpakkumistega saab muude portaalide kõrval tutvuda ka ScoreStorybooki äriinfo portaalis. Oktoobri keskpaiga seisuga on seal üleval enam kui 6000 tööpakkumist. Lisaks tavapärastele otsingu- ja sorteerimise võimalustele saab seal tööpakkumisi järjestada ka Kreedix Grupi loodud krediidi- ja maineskoori järgi, mille alusel saab hinnata tööd pakkuvate ettevõtete krediidivõimelisust ning usaldusväärsust.

ScoreStorybooki tööpakkumiste portaal on aga ainus, kus kohe kuulutuse juures on peale pakutud töötasu välja toodud ka selles ettevõttes päriselt makstud keskmine palk. Lisaks saab huvipakkuva töökuulutuse juurest ühe hiireklikiga liikuda edasi tööd pakkuva ettevõtte profiilile, mis on genereeritud automaatselt äriregistri avaandmete põhjal.

Tööpakkuja profiilil saab tutvuda sama firma teiste kuulutustega ning näha ettevõtet iseloomustavaid andmeid, muuhulgas nii firmas töötavate inimeste arvu, tasutud tööjõumakse kui ka keskmist töötasu.

Kui tööd pakkuv firma on äsja asutatud ja tema usaldusväärsust on ehk raske hinnata, siis võib mõningal juhul ikkagi tema kohta kasulikku infot saada. Nõnda saab vaadata ettevõttega seotud isikute teisi, sealhulgas endisi äriseoseid. Kui märkimisväärselt kõrget palka pakkuva ettevõtte otsustaja äriseostest tuleb välja, et valdavalt on tema teistes või endistes ettevõtetes makstud kas miinimumpalka või vähemgi või on hulk firmasid hoopis pankrotti läinud, võiks see tööotsija mingil määral ettevaatlikuks muuta.

Tööpakkumise võib leida ka ettevõtte veebileheküljelt. Siis võib kasulikuks tööriistaks osutuda Kreedix Grupi loodud veebibrauseri laiendus Storybook Web, mille abil on kõikide Eesti ettevõtete kohta käiv info internetis ühe hiirekliki kaugusel. Laienduse paigaldamisel ilmub brauseri tööriistaribale ikoon, millele vajutades näeb juba ScoreStorybooki portaalis leiduvat infot veebilehega seotud ettevõtte kohta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.