Kutsekoja tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA viimases üldprognoosis toodi välja, et Eesti tööjõu tootlikkus ühe töötaja kohta on Euroopa Liidu keskmisele veelgi lähenenud: kui 2018. aastal oli see 78 protsenti keskmisest, siis 2021. aastal juba 87.
Eesti on tuntud oma paljude iduettevõtete ning hea ettevõtluskeskkonna poolest ning seega pole ehk ime, et ka töötajate tootlikkus on tasapisi kerkimas. Aga millised Eesti ettevõtted on kõige efektiivsemad ja loovad enim lisandväärtust ühe töötaja kohta? Selle väljaselgitamiseks on lihtne kasutada äriinfo portaali Storybook, kus saab ettevõtteid ja asutusi otsida ja filtreerida väga erinevate näitajate, muuhulgas ka töötajate tootlikkuse järgi.
Tööjõu tootlikkuse arvutamiseks on erinevaid meetodeid. Storybook kasutab neist üht lihtsamat: indikaator näitab, kui palju üks töötaja ettevõttele keskmiselt käivet loob – selle leidmiseks jagatakse käive töötajate arvuga. Inforegistri ja Storybooki portaale haldava Kreedix Grupi juhi Marie Rosina sõnul võiks maha arvestada ka tööjõukulud, aga lihtsuse huvides on seni jäänud kasutusele selline meetod.
Niisiis, millised firmad praegu kõige tootlikumad on? Heidame Storybooki portaalis pilgu peale ja miks mitte teha seda üsna värske info ehk selle aasta esimese kvartali äriandmete põhjal. Seega on allpool reastatud 20 suurima tööjõu tootlikkusega firmat, kus töötas esimese kvartali lõpu seisuga vähemalt kümme inimest.
Oluline on märkida, et arvud tabelis näitavad maksustatud käivet ehk arvestuslikku müügitulu. Ettevõtete tegelikud majandustulemused võivad olla erinevad ning need selguvad alles majandusaasta aruannete esitamise järel. Samuti ei näita müügitulu ettevõtete kasumlikkust.
Tabelit vaadates selgub, et kolm firmat on teistest üsna suurelt ees. Neist esimene on Utilitas Grupi valdusettevõte osaühing Utilitas, mis maksuandmete järgi tegi aasta esimese kolme kuuga käivet üle 105 miljoni euro ning seda vaid 12 inimese tööga. See tähendab, et ühe inimese kohta tehti käivet ligemale 8,8 miljonit eurot.
Meedias reklaami vahendamisega tegeleva osaühingu Httpool Baltics maksuandmete kohane esimese kvartali käive oli umbes poole suurem, kuid samas oli firmas Utilitase valdusfirmast kaks korda enam töötajaid ehk 24 inimest. Tööjõu tootlikkus oli ettevõttes seega natuke alla 6,4 miljoni euro.
Maksuandmete kohaselt tegi väheste töötajatega märkimisväärse käibe ka osaühing Magnum Medical: kolme kuu ja 27 töötajaga oli arvestuslik müügitulu 166 miljonit eurot. Käibeks ühe inimese kohta teeb see 6,1 miljonit eurot.