Päikesepaneelide tootjaid on terve rida ja seetõttu on kõige parima variandi kindlakstegemine omaette ülesanne. Akudega päikeseparke vahendava ettevõtte Energiapada tehniline direktor Rait Lotamõis aitab üle käia peamised punktid, millele tähelepanu pöörata.
Esiteks peaks kindlasti eelistama suurte tootjate paneele. Kuna tootjad annavad paneelidele vähemalt 25 aastat garantiid, siis on suure tootja eelistamise korral suurem tõenäosus, et nad on probleemide tekkel ka siis veel alles. Väiketootjate puhul on see veidi ebaselgem.
Hetkeseisuga on viis suurimat tootjat maailmas: Jinko Solar, Trina Solar, Q-Cells, Canadian Solar ja Longi Solar.
Hiina tootjad parimad
Kuigi sidevaldkonnas hiinlaste lahendusi turvakaalutlustel ei soovitata, on päikeseenergia puhul lood teised. Hiina tootjaid ei peaks siin kindlasti mitte kõrvale lükkama, sest need on maailmas praegu esirinnas. Seda mitte ainult tootmisvõimekuse osas vaid ka tehnoloogia osas.
Alates 2011. Aastast on Hiina panustanud tohutult ressursse päikeseenergiaga seonduvasse arendusse ja tootmisesse. Selle tagajärjel on tänaseks kõik teised riigid, sealhulgas Ameerika Ühendriigid täna hoopis neil sabassörkijad, kuna Hiina tehnoloogiate areng on olnud lihtsalt niivõrd suur.
Tehnoloogia olgu uus
Jälgima peaks, et valitava paneeli puhul oleks tootja valikus tegemist kaasaegse tehnoloogiaga.
Selleks tuleks ise lihtsalt internetis natuke uurimistööd teha. Kui oled endale huvipakkuva välja valinud, peaks vaatama, millal on see mudel välja töötatud.
Piirjoon, millest vanemaid mudeleid vaadata pole mõtet, on umbes 2018. aasta. Siis toimus suurem arenguhüpe: turule tulid poolitatud elemendiga paneelid, mida inglise keeles nimetatakse half cut. Kui varem koostati päikesepaneele võrdsete külgedega nelinurksetest elementidest, siis half-cut tehnoloogia paneelid koosnevad kitsamatest, ristkülikukujulistest elementidest.
Sellised paneelid on populaarsed eriti oma kõrgendatud varjukindluse tõttu. Kui ühele paneelile langeb vari peale, siis see ei tõmba veel kogu pargi tootmist maha.
Efektiivsuses sisulisi erinevusi pole
Efektiivsuse protsenti, mida pakutakse, pole vaja väga pingsalt jälgida. Efektiivsuse protsent tähendab, kui suurt osa paneelile langenud valgusekiirgusest on võimalik konverteerida elektriks. On selleks 19 või 21 protsenti, niikuinii on tegu ideaaltingimustes testituga ja reaalses kasutamises mingit erilist vahet seal pole kuna väliseid mõjutavaid tegureid on selleks liialt palju. Alates õietolmust paneelidel ja lõpetades paigaldusmeetodist tingitud temperatuurierinevustega.
Ettevaatlik peaks olema kasutatud paneelide ostmisel, isegi kui nende eluiga võib isegi veel jupp aega kesta. Kui nende puhul on tegemist vana põlvkonna paneelidega, siis peaks oma otsuse kindlasti põhjalikult läbi kaaluma, sest eelnimetatud kaasaegne tehnoloogia võimaldab märkimisväärselt tõhusamat tootmist vahelduva pilvisuse ning võimalike varjude korral.