Sularaha, maksekorraldus või midagi muud: kuidas on kõige mugavam töötajatele palka maksta?

Olenevalt tööandjast, töötamise valdkonnast ja töötaja enda soovidest, on palka võimalik maksta mitmel moel. Paljud inimesed tahab iga kuu kindlal päeval saada kogu palga arvele, teine eelistab jällegi iganädalast palgapäeva, kasvõi sulas, nagu Oleg Grossi näitel kirjutasime. Nüüd aga heidame pilgu teistele võimalustele palga maksmiseks.

Maksekorraldus on sularahas maksmisest tunduvalt mugavam

Grow Finance’i partneri Anna-Liisa Orglaani sõnul on sularahas maksmisele mugavamaks alternatiiviks maksekorraldused.

“Kõik palgaprogrammid võimaldavad võtta maksmisele minevate töötasude kohta maksefaili ja see panka importida. Ka suuremate – välismaiste tarkvarade ja pankadega – ei ole ekspordi-impordi faili loomine olnud keeruline, vaja on vaid tahet muuta oma igapäevast tööd lihtsamaks,” ütles ta.

Mõningatel juhtudel on mõistetav ka käsitsi maksete panka panemine, näiteks kasutatakse palgaarvestuseks Excelit ja töötajaid on vaid paar tükki. “Siiski kui harjud ära failide tõmbamisega, siis ilmselt peagi tõmbad ka üksiku töötasu panka – ei ole vaja mõelda, kes on saaja, mis ta arvelduskonto on ja kas oli äkki kinnipidamisi,” selgitas Orglaan.

“Kui kõik on programmis jooksvalt õigesti kajastatud, siis on vaja vaid maksefail teha ja see tõmmata.”

Ideaalis võiks palgaprogrammis olla vaid nupp, et maksekorraldus juba panka jõuaks

Vähemalt hetkeseisuga peab veel sedasi tegema. Orglaani arvates võiks palgaprogrammid koostöös pankadega failide panka liigutamise protsessist tegelikult vahelt välja jätta.  “Järgmise aasta jooksul võiks ka palgaprogrammid pankadega koostöös failide tõmbamise liigutuse vahelt ära jätta. Ideaalis oleks meie palgaprogrammides vaid nupp, et saada maksmisele ja maksekorraldused oleks pangas,” sõnas ta.

Palka saab maksta ka läbi koondmaksete. Orglaani sõnul on koondmaksete kasutamisel kaks plussi. “Selle kasutamisel on esiteks võimalik hoida pangaväljavõte lühem ja ülevaatlikum. Kuid kuna palkasid täna enamasti tõmmatakse ja PDF-ilt väljavõtet loetakse harva, siis see pluss ei ole väga tugev.”

Teine ja olulisem kasu on võimalus jagada erinevaid õiguseid. “Näiteks on juhil vaja anda ka müügiassistendile õigus panka jälgida, aga ta ei taha, et palga info näha oleks. Tavaliselt kasutatakse selleks erinevaid kontosid, aga mõned pangad võimaldavad ka piirata õigust näha koondmakse sisu, sellisel juhul tehes töötasud koondmaksena, on palgaandmed peidetud,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.