Ettevõtlus on Eestis järjest populaarsem ning ka panka pöördub järjest rohkem inimesi, kes maksavad töötasu endale ise. Kuigi ühiskonnas levib arusaam, et ettevõtjana on kodulaenu taotlemise keerulisem, ei ole hirmud sageli põhjendatud, sõnas Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.
Sarnane, kuid veidi erinev
Eksperdi sõnul ei ole ettevõtjana kodulaenu taotlemine kaelamurdev protsess ega erine suures plaanis sellest, kui kodulaenu tavaliselt taotletakse. “Kuna järjest rohkem inimesi tegeleb Eestis ettevõtlusega, on ka pankade poole järjest rohkem pöördunud inimesi, kes endale ise palka maksavad. Laias laastus on protsess väga sarnane: tuleb täita taotlus ning seejärel soovib pank saada ülevaate inimese sissetulekutest,” sõnas Rebane.
Just sissetulekute väljavõttes peitubki peamine erinevus: kui eraisikule laekub töötasu regulaarselt ja reeglina igakuiselt, siis ettevõtjal tuleb töötasu endale ise maksta. “Ettevõtjal tuleb pangale esitada viimase kahe aasta finantsaruanne, ettevõtte peamiste partnerite ja klientide loetelu ning tavapärased tähtajad. Samuti soovib pank teada, millise ettevõttega tegemist on, milline on selle tasustruktuur ja rahavoog,” selgitas ekspert.
Ainult dividendide maksmine ei ole hea poliitika
Peamised märksõnad, milles pank ettevõtja puhul veenduda soovib, puudutavad järjepidevust ja jätkusuutlikkust – nimelt soovib pank veenduda, et viimase 6 kuu sissetulekud võiksid jätkuda ka järgmise 12 kuu jooksul ehk kas ettevõttel on vahendeid sarnase töötasuga jätkamiseks.”
Samuti pööratakse tähelepanu ettevõtte dividendidele. “On juhtumeid, kus dividendid on töötasuga kombineeritud ning see on igati aktsepteeritav. Küll aga ei ole ainult dividendide maksmine panga silmis hea poliitika, kuna dividendid on eelkõige kasumi jagamise võimalus, mitte kohustus. Seetõttu tasub tähele panna, et dividende arvestatakse 50% ulatuses,” märkis ta.
“Kuna iga ettevõte planeerib oma tegevust 12 kuud ette, siis tegelikult on üldjuhul teada, kuidas raha järgmisel aastal investeeritakse, mida tehakse kasumiga ning milline on ettevõtte dividendipoliitika. Kui seejuures hoitakse regulaarsust ja ollakse järjepidev, näitab see pangale, et ettevõte on jätkusuutlik ning ettevõtja suudab ka laenu teenindada.”
Vajadusel küsi nõu
Tanel Rebase sõnul on igati tervitatav, kui ettevõtja küsib spetsialistilt nõu enne, kui taotlusprotsessi alustab. “Kindlasti tasub pangaga enne konsulteerida, kui huvi mõne konkreetse korteri osas tekib, kuna vigu on alati kergem ennetada. Laenukonsultandid on olemas selleks, et aidata, seega kindlasti tasub seda võimalust kasutada,” sõnas Rebane.