Ekspert soovitab: kolme sammuga pensioniks finantsid korda

Investeerimisega saab alustada igaüks, kes oma tulevikust hoolib.Foto: DepositPhotos

Kuidas valmistud sina oma tulevikuks ning milliseid samme tuleks astuda nüüd ja praegu, et pensionipõlv oleks kindlustatud? Luminori investeerimistoodete ja -teenuste juht Siim Uusma sõnul saab investeerimisega alustada igaüks, kes oma tulevikust hoolib. Ent millised võiksid olla esimesed sammud ning mida nende astumise juures tähele panna?

Teadlikkus on järjest parem

Uusma sõnul liigutakse rahatarkuste juurutamise poole nii Eestis kui ka teistes Balti riikides, mille üle saab ainult rõõmustada. “Peale Luminori tegelevad finantskirjaoskuse arendamisega ka teised pangad, aga ka suuremad meediamajad,” sõnas ta ning lisas, et väga suur roll on ka mõjuisikutel, kes rahatarkusest ja pensioniks kogumisest räägivad.

Ehkki vajalikke teadmisi võib lihtsa vaevaga omandada nii sotsiaalmeediast, raamatutest kui ka valdkonna ekspertidelt, on iga uus algus mõistagi hirmutav ning tekitab esialgu segadust. Seetõttu toob Siim Uusma välja kolm peamist sammu, kuidas investeerimisega alustada ning millega arvestada.

Esimene samm: lae oma teist sammast

Kuivõrd pensionifondid investeerivad finantsturgudele, tuleks Uusma sõnul esimesena mõelda nendele investeerimisvõimalustele, kus sinu isikliku tuleviku kindlustamises mängib rolli ka riik. “Teise samba puhul paneb riik kogumisele õla alla ning panustab ka ise 4%-ga. See võimalus tuleks kindlasti ära kasutada,” ütles Uusma.

Selle aasta alguses avanes võimalus kogumispensioni sissemakse määra suurendada. Seetõttu soovitab ekspert mõelda, kas endapoolset panust õnnestub tõsta 2%-lt 4%-le või 6%-le – sellekohast tahteavaldust saab esitada kuni 30. novembrini.

“Sissemakse tõstmine on ühest küljest justkui nähtamatu investeering, kuna raha ei jõua sinu kontole, vaid liigub otsejoones teise sambasse. Seal saavad aeg ja liitintress oma tööd teha ning veel parema tulemuseni viia,” ütles ta.

Teine samm: võta kolmandast sambast maksimum

Järgmine väga oluline samm on Uusma sõnul kolmanda samba konto loomine. Kuivõrd kolmanda samba sissemaksetele kehtib tulumaksusoodustus, saab selle omakorda uuesti pensioniks kogumisse suunata.

Arvestama peab, et kolmanda samba sissemaksetele kehtivad teatud piirangud – näiteks rakendub tulumaksutagastus summale, mis moodustab kuni 15% ühe kalendriaasta brutotulust või maksimaalselt 6000 eurole aastas. Teisisõnu: koguda võib ka rohkem, kuid sellisel juhul rakendub soodustus vaid määratud summale või protsendile.

 “Kuna paljud inimesi selleni ei küündi, õnnestub sissemaksetest, praegust tulumaksumäära arvestades, 20% tagasi saada. Kui see uuesti investeerida, hakkab liitintress tööle ning inimesel õnnestub soovitud eesmärgini kiiremini jõuda,” kommenteeris Uusma.

Kolmas samm: loo investeerimiskonto

Kolmandaks oluliseks sammuks peab Siim Uusma investeerimiskonto avamist, mille kaudu saab investeerida erinevatesse finantsinstrumentidesse nagu näiteks indeksfondid, aktsiad või võlakirjad.

“Kui teise ja kolmanda samba puhul investeeritakse regulaarselt, siis seda ei tohiks ära unustada ka ise investeerides. Regulaarselt investeerimisega saab osa nii kasvuperioodil kui languse puhul, kus viimane viib keskmise soetushinna madalamale ja annab tõuke suuremale võimalikule kasumile. 

Häid näiteid võib leida erinevate laiapõhjalsite indekside osas. Kuigi see pole kunagi garanteeritud, siis ajalooliselt on olnud näha, et tihtilugu on uued tipud vanadest kõrgemal, mistõttu tuleks languse perioodi targalt ära kasutada sõnas Uusma lõpetuseks.

Tegu ei ole investeerimissoovitusega. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske. Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.